Chcą walczyć z wrakami aut zastawiającymi miasto

3
Fot. kalisz.pl
Władze Kalisza mówią dość wrakom pojazdów, które szpecą ulice miasta i zamierzają usunąć je z krajobrazu. Jak szacują, może być ich około 100. Pierwsze działania pozwalające usuwać takie pojazdy już zostały podjęte.

Zajmują miejsca parkingowe i szpecą miasto. Tak najogólniej można nazwać wraki starych samochodów, które zalegają na terenie Kalisza. Władze chcą oczyścić parkingi z aut, które już dawno powinny trafić na złom i zwolnić m.in. miejsca parkingowe. – Rada Miasta Kalisza uchwaliła wczoraj jednogłośnie wysokości opłat za usunięcie pojazdów z drogi i ich pozostawienie na strzeżonym parkingu. Mają one także zastosowanie dla samochodów, często w fatalnym stanie technicznym, które kierowcy porzucili na dłuższy okres na ulicach, parkingach, na działkach będących w zarządzie spółdzielni i wspólnot – mówią przedstawiciele urzędu.

Według szacunku władz takich pojazdów na terenie Kalisza może być około stu. Na początku mają zostać podjęte działania, mające na celu ustalenie właścicieli pojazdów i poinformowanie ich, że samochód ma zostać usunięty. – Liczymy na to, że kierowcy sami zabiorą swoje auta, unikając tym samym kosztów. Jeśli jednak to nie poskutkuje, będziemy musieli odholować taki pojazd na parking strzeżony. Na koszt właściciela – mówi Marcin Stefankiewicz, naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej Kalisza. – Jednocześnie apelujemy do właścicieli, aby przed interwencją służb porządkowych usunęli swoje niesprawne lub porzucone samochody. Koszty, jakie będą musieli ponieść za odholowanie ich pojazdów, będą bowiem dość wysokie – dodaje.

Zdaniem przedstawicieli magistratu porzucone pojazdy to najczęściej samochody osobowe o masie całkowitej do 3,5 tony. Wielkość pojazdu jest ważna w momencie odholowania, bowiem maksymalna stawka wynosi w tym przypadku 494 zł. – Dodatkowo dochodzi koszt przechowania go na parkingu strzeżonym, maksymalnie 41 zł za każdy dzień. Są to więc dość znaczne sumy – wylicza Krzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Odholowanie samochodu na koszt właściciela jest określone przez ustawodawcę i jest możliwe jeśli pojazd stoi w niedozwolonym miejscu, stwarza zagrożenie lub utrudnia ruch, a właściciel nie ma dokumentu potwierdzającego wykupienie ubezpieczenia OC bądź auto jest pozostawione bez tablic rejestracyjnych.

– – –

W których jeszcze miastach prócz Kalisza władze powinny uruchomić podobne procedury, aby można było usunąć wraki? Piszcie w komentarzach.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. W Europie zachodniej takie pozostawienie samochodu wiąże się z ogromnymi kosztami . Auto musi być zarejestrowane ubezpieczone i posiadać obowiązujący przegląd w przeciwnym razie policja która posiada pistolety skanujące blachy odchorowuje auto na parking koszt holowania to ok 500€ plus tyle samo za każdy dzień oczekiwania na właściciela niestety miałem przyjemność zapłacić dużo więcej niż wartość samochodu dlatego warto się tym zająć wcześniej

  2. Może warto byłoby również powalczyć z tymi co miejsca parkingowe wykorzystują do bezpłatnego parkingu celem sprzedaży. Przykład SEAT Alhambra na parkingu przy początku wysockiej w Ostrowie. Stoi z kartką już dobre 3 tygodnie a miejsc tam tylko kilka jest

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick