Certyfikaty COVID także dla Polaków. Komu należy się dokument?

11
Fot. Ministerstwo Zdrowia
Od 1 czerwca w Polsce dostępne są już unijne certyfikaty COVID. Polska dołączyła do grupy krajów europejskich, w których podróżowanie z takim dokumentem będzie dużo łatwiejsze. Pełne uruchomienie systemu ma nastąpić 1 lipca. Certyfikat będą mogli uzyskać m.in. ozdrowieńcy, osoby w pełni zaszczepione.

Unijny certyfikat COVID to dokument, który zawiera kod QR oraz unikatowy identyfikator dla każdego obywatela Unii Europejskiej. Będzie on ułatwieniem przy weryfikacji podróżującego. – System unijnych certyfikatów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagranicznych. Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest:

 • przyjęcie szczepionki na COVID-19 (w  przypadku certyfikatu z tyt. zaszczepienia),
 • negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe (w przypadku certyfikatu z tyt. testu),
 • pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku certyfikatu z tyt. przebytej infekcji)

Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać certyfikat w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

O certyfikat covidowy dla dzieci mogą ubiegać się ich rodzice. Zaświadczenie wydane w ten sposób będzie obejmowało dziecko, o ile będzie ono posiadało ujemny wynik testu na COVID-19.

W zależności od powodu wydania UCC ma różny terminy ważności: 

 • Certyfikat potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni
 • W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego
 • W przypadku zaszczepienia będzie to 12 miesięcy
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. 27
  12

  Ktoś ma jeszcze watpliwosci że “pandemia” była wywołana właśnie po to żeby posortować ludzi ? Ja nie mam już żadnych, a zaraz wpadnie do Polski mutacja wietnamska, pozamykają wszystko w cholerę i powiedza, sorry ale szczepionki na nią nie działają. Musimy opracować nowe, ale nie martwcie się, opracujemy je szybko. I cyk, narodowy program szczepień od nowa. Tym razem już z paszportami covidowymi, gdzie będą wbijac ten cały syf i nakładać obostrzenia na tych co go nie mają… I to wszystko na naszych oczach bez żadnych pytań, żadnego oporu od po prostu…

  • 12
   24

   Możesz się buntować i snuć te swoje bajki o spisku, ale prawda jest taka, że bez tego za chwile będziesz mógł wyjechać do Rosji czy na Białoruś , a i to nie wiadomo.

  • 13
   3

   polacy są już tak posortowani na własne życzenie, że nie wiem czy jakikolwiek dodatkowy sort coś jeszcze zmieni

 2. 13
  8

  Takie bzdety to się wymyśla tylko dla mieszkańców UE. A co z uchodźcami lub przyjeżdżającymi spoza UE? Przecież ludzie coraz więcej migrują. A młodych chcą zacząć szczepiać bo wśród pozostałych już zaczyna brakować chętnych.

 3. 10

  Tylko proszę bez euforii, jak napisano “ozdrowiency – certyfikat ważny 180 dni, zaszczepieni 12 miesięcy”. Tak że można się pomału przyzwyczajać, Big Farma już nie poluzuje…

 4. 2
  3

  Komu należy się paszport, nie wiecie?? Jak komu?? Bydłu, które wyszczepiliscie, których tak bardzo żal pozostałym. Polakom, tym myślącym zdroworozsądkowo.

 5. 1
  2

  Bez stresu. Szczepionka jest ważna tylko 12 miesięcy. Za rok znowu będą stać w kolejce po następną szczepionkę. A to nowa mutacja, a to nowa szczepionka, i kolejna dawka… Aż nie zmądrzeją.

 6. Obowiązku szczepień nie powinno być ale w razie zachorowania urlop bezpłatny i koszty leczenia ok 9000tys za tydzień nie będą chorować na koszt innych. np. w Serbii cała budżetówka kto nie zaszczepiony na czas choroby urlop bezpłatny

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick