Certyfikaty COVID także dla Polaków. Komu należy się dokument?

11
Fot. Ministerstwo Zdrowia
Od 1 czerwca w Polsce dostępne są już unijne certyfikaty COVID. Polska dołączyła do grupy krajów europejskich, w których podróżowanie z takim dokumentem będzie dużo łatwiejsze. Pełne uruchomienie systemu ma nastąpić 1 lipca. Certyfikat będą mogli uzyskać m.in. ozdrowieńcy, osoby w pełni zaszczepione.

Unijny certyfikat COVID to dokument, który zawiera kod QR oraz unikatowy identyfikator dla każdego obywatela Unii Europejskiej. Będzie on ułatwieniem przy weryfikacji podróżującego. – System unijnych certyfikatów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagranicznych. Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest:

 • przyjęcie szczepionki na COVID-19 (w  przypadku certyfikatu z tyt. zaszczepienia),
 • negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe (w przypadku certyfikatu z tyt. testu),
 • pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku certyfikatu z tyt. przebytej infekcji)

Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać certyfikat w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

O certyfikat covidowy dla dzieci mogą ubiegać się ich rodzice. Zaświadczenie wydane w ten sposób będzie obejmowało dziecko, o ile będzie ono posiadało ujemny wynik testu na COVID-19.

W zależności od powodu wydania UCC ma różny terminy ważności: 

 • Certyfikat potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni
 • W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego
 • W przypadku zaszczepienia będzie to 12 miesięcy
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. Ktoś ma jeszcze watpliwosci że „pandemia” była wywołana właśnie po to żeby posortować ludzi ? Ja nie mam już żadnych, a zaraz wpadnie do Polski mutacja wietnamska, pozamykają wszystko w cholerę i powiedza, sorry ale szczepionki na nią nie działają. Musimy opracować nowe, ale nie martwcie się, opracujemy je szybko. I cyk, narodowy program szczepień od nowa. Tym razem już z paszportami covidowymi, gdzie będą wbijac ten cały syf i nakładać obostrzenia na tych co go nie mają… I to wszystko na naszych oczach bez żadnych pytań, żadnego oporu od po prostu…

  • Możesz się buntować i snuć te swoje bajki o spisku, ale prawda jest taka, że bez tego za chwile będziesz mógł wyjechać do Rosji czy na Białoruś , a i to nie wiadomo.

  • polacy są już tak posortowani na własne życzenie, że nie wiem czy jakikolwiek dodatkowy sort coś jeszcze zmieni

 2. Takie bzdety to się wymyśla tylko dla mieszkańców UE. A co z uchodźcami lub przyjeżdżającymi spoza UE? Przecież ludzie coraz więcej migrują. A młodych chcą zacząć szczepiać bo wśród pozostałych już zaczyna brakować chętnych.

 3. Tylko proszę bez euforii, jak napisano „ozdrowiency – certyfikat ważny 180 dni, zaszczepieni 12 miesięcy”. Tak że można się pomału przyzwyczajać, Big Farma już nie poluzuje…

 4. Komu należy się paszport, nie wiecie?? Jak komu?? Bydłu, które wyszczepiliscie, których tak bardzo żal pozostałym. Polakom, tym myślącym zdroworozsądkowo.

 5. Bez stresu. Szczepionka jest ważna tylko 12 miesięcy. Za rok znowu będą stać w kolejce po następną szczepionkę. A to nowa mutacja, a to nowa szczepionka, i kolejna dawka… Aż nie zmądrzeją.

 6. Obowiązku szczepień nie powinno być ale w razie zachorowania urlop bezpłatny i koszty leczenia ok 9000tys za tydzień nie będą chorować na koszt innych. np. w Serbii cała budżetówka kto nie zaszczepiony na czas choroby urlop bezpłatny

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick