DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Centralny Rejestr Kopciuchów? Tego chce sejm

Za proponowanymi zmianami głosowało 437 posłów, przeciw było 11 i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do senatu, który w najbliższym czasie będzie procedował nad nowymi przepisami.

W ramach programu „Stop smog” zmiany mają polegać m.in. na zmniejszeniu minimalnej liczby budynków z 2 do 1 proc. lub do 20 budynków, jeśli zachowane będą przez samorząd pewne dodatkowe warunki. Wśród przedstawionych zmian zawarto również realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach należących do zasobów mieszkaniowych gmin. Nowela ma umożliwić również związkom międzygminnym i powiatom wnioskowanie do programu w imieniu kilku samorządów.

Jedną ze zmian dotyczących programu „Czyste powietrze” ma być utworzenie Funduszu Ekologicznego Poręczeń Gwarancji. Takie gwarancje lub poręczenia mają dotyczyć udzielonych kredytów i pożyczek na projekty ekologiczne m.in. na termomodernizację i wymianę źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych. Fundusz miałby działać przy Banku Gospodarstwa Krajowego i być zasilany pieniędzmi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najbardziej innowacyjną zmianą ma być jednak stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a więc listy domów, które ogrzewane są tzw. kopciuchami, a więc piecami węglowymi, które nie spełniają odpowiedni norm dotyczących emisji zanieczyszczeń. Taki spis miałby powstać dzięki ogólnopolskiej inwentaryzacji. Według założeń miałaby ona objąć od ok. 5 do 6 mln budynków. Samorządy mogłyby wykorzystywać zebrane dane do dalszej walki związanej ze zmniejszeniem niskiej emisji, a więc m.in. do walki ze smogiem.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • P
    polonistka

    czwartek, 24 września, 2020

    ma za zadanie udoskonalenie,której celem jest udoskonalenie.Panie Matyszczak niech się pan nie ośmiesza.Należy przeczytać co się napisało.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz