Było tak duże zainteresowanie „łapaczami deszczu”, że będzie druga edycja

0
Fot. UM Ostrów
Program dofinansowań do zbierania deszczówki w Ostrowie Wielkopolskim cieszył się tak dużą popularnością, że władze miasta zdecydowały o przygotowaniu drugiej edycji. Pierwszy nabór wniosków trwał przez trzy pierwsze tygodnie lipca, a do urzędu wpłynęło ponad 300 wniosków na kwotę 323 500 zł.

Takie zainteresowanie programem „Ostrów łapie deszcz” znacznie przekroczyło możliwości finansowe przewidziane na pierwszą edycję, ale od początku władze miasta podkreślały, że to dopiero początek tego projektu. W pilotażowym projekcie przewidziano 70 tys. zł. Potrzeby okazały się kilkukrotnie większe. Teraz władze miasta są na etapie podpisywania umów z mieszkańcami. – Już dziś zapowiadam kontynuację tego programu w przyszłym roku. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego chcą zbierać i wykorzystywać wodę opadową. Natomiast my, jako samorząd, chcemy pomagać w tych działaniach i wyznaczać pozytywne trendy oszczędzania wody pitnej mówi Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ: Ule na dachu? Ostrowska pasieka w centrum miasta

Najwięcej wniosków wpłynęło do urzędu pierwszego dnia. To aż 132 spośród 304, które zostały przyjęte. Jeden wniosek wpłynął po wyznaczonym terminie. Dotacja będzie mogła zostać przeznaczona na jeden z trzech typów zbiorników:

  • 59 wniosków złożono na zakup zbiorników podziemnych,
  • 166 wniosków złożono na zakup zbiorników naziemnych o pojemności powyżej 500 l,
  • 79 wniosków złożono na zakup zbiorników naziemnych o pojemności do 500 l.

Mieszkańcy otrzymają dofinansowanie w wysokości: 500 zł na mały zbiornik na deszczówkę, 1 000 zł – jeśli zbiornik będzie miał pojemność powyżej 500 litrów,  2 000 zł w przypadku gdy jest przewidziany montaż nowego zbiornika podziemnego. Dotacja udzielana jest na wydatki związane z kupnem, wykonaniem oraz montażem elementów systemu deszczowego. O ile wcześniej zadanie to nie zostało dofinansowane z innego bezzwrotnego źródła.

Osoby, które nie zakwalifikowały się do miejskiego programu, mogą skorzystać również z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Moja Woda”.

Na głównej stronie wlkp24.info znajdziesz sondę z pytaniem „Skąd czerpiesz wodę do podlewania ogrodu?”. Zagłosujcie! Jesteśmy ciekawi, jak to wygląda w praktyce obecnie.

CZYTAJ: Szczegółowe wyniki matur w powiecie ostrowskim. Sprawdź!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick