Była żółtaczka, prokurator umorzył śledztwo

1
Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp umorzył śledztwo w sprawie sprowadzenia w okresie pomiędzy lutym, a grudniem 2017 r. zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci wirusowego zapalenia wątroby typu A. O sprawie było głośno, mówiło się, że zakażenie mogło pochodzić z lokali gastronomicznych m.in. sprzedających kebab.

W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w postaci m.in. dokumentacji medycznej z placówek udzielających pomocy pokrzywdzonym, wywiadów epidemiologicznych, zgłoszeń zachorowań na WZW typu A, protokołów z kontroli żywnościowo – żywieniowych przeprowadzonych przez Powiatową Sanitarną Stację Epidemiologiczną w Ostrowie Wlkp., danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, a także przesłuchań pokrzywdzonych Prokurator ustalił, że w okresie pomiędzy dniem 6 lutego 2017 r. a dniem  28 grudnia 2017 r. pomocy medycznej w związku z podejrzeniem zachorowania udzielono łącznie 41 osobom, w tym 8 dzieciom w wieku poniżej 14 roku życia.

Jak ustalono pokrzywdzeni w okresie poprzedzającym zachorowanie jadali posiłki poza domem w rożnych punktach, kupowali gotowe produkty nie wymagające dalszej obróbki termicznej, a także spożywali surowe owoce i warzywa pochodzące z różnych źródeł – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury.

Wobec procesowego braku możliwości ustalenia jednego wspólnego źródła – osoby powodującej  zakażenie pokrzywdzonych wirusem HAV, stwierdzić należało w rozumieniu prawno-karnym, iż brak jest możliwości przypisania indywidualnie określonej osobie  sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci wirusowego zapalenia wątroby typu A.

19 października 2017 r. upłynął okres 50 dni od daty wystąpienia ostatniego zachorowania na WZW typu A na terenie powiatu ostrowskiego, co jak wynika z informacji przekazanych przez Powiatową Sanitarną Stację Epidemiologiczną w Ostrowie Wlkp potwierdziło wygaszenie ogniska chorobowego.

Przypomnijmy. 18 kwietnia zakażonych żółtaczką było 13 osób. Pisaliśmy o tym tutaj:

13 osób zakażonych WZW typu A. Czy to epidemia?

24 kwietnia Sanepid zamknął trzy lokale z kebabem: 

Ostrów: Sanepid zamknął trzy lokale z kebabem

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick