Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w postaci m.in. dokumentacji medycznej z placówek udzielających pomocy pokrzywdzonym, wywiadów epidemiologicznych, zgłoszeń zachorowań na WZW typu A, protokołów z kontroli żywnościowo – żywieniowych przeprowadzonych przez Powiatową Sanitarną Stację Epidemiologiczną w Ostrowie Wlkp., danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, a także przesłuchań pokrzywdzonych Prokurator ustalił, że w okresie pomiędzy dniem 6 lutego 2017 r. a dniem 28 grudnia 2017 r. pomocy medycznej w związku z podejrzeniem zachorowania udzielono łącznie 41 osobom, w tym 8 dzieciom w wieku poniżej 14 roku życia.
– Jak ustalono pokrzywdzeni w okresie poprzedzającym zachorowanie jadali posiłki poza domem w rożnych punktach, kupowali gotowe produkty nie wymagające dalszej obróbki termicznej, a także spożywali surowe owoce i warzywa pochodzące z różnych źródeł – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury.
Wobec procesowego braku możliwości ustalenia jednego wspólnego źródła – osoby powodującej zakażenie pokrzywdzonych wirusem HAV, stwierdzić należało w rozumieniu prawno-karnym, iż brak jest możliwości przypisania indywidualnie określonej osobie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci wirusowego zapalenia wątroby typu A.
19 października 2017 r. upłynął okres 50 dni od daty wystąpienia ostatniego zachorowania na WZW typu A na terenie powiatu ostrowskiego, co jak wynika z informacji przekazanych przez Powiatową Sanitarną Stację Epidemiologiczną w Ostrowie Wlkp potwierdziło wygaszenie ogniska chorobowego.
Przypomnijmy. 18 kwietnia zakażonych żółtaczką było 13 osób. Pisaliśmy o tym tutaj:
https://wlkp24.info/13-osob-zakazonych-zoltaczka-epidemia/
24 kwietnia Sanepid zamknął trzy lokale z kebabem:
https://wlkp24.info/ostrow-sanepid-zamknal-lokale-gastronomiczne/
piątek, 12 stycznia, 2018
szkoda słów żółtaczka