DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Była ruina, są mieszkania. Oto pierwsze lokale dla seniorów

Tak wyglądała kamienica przy Wiosny Ludów 29 kilka miesięcy temu [zdjęcia poniżej]. Wydawało się, że opuszczona nieruchomość nadaje się już tylko do rozbiórki. Wtedy samorząd Ostrowa Wielkopolskiego postanowił budynek ratować, nadając mu nową funkcję. – Od początku wiedziałam, że jest potrzeba utworzenia mieszkań dla seniorów czy osób starszych i zarazem niepełnosprawnych, oni często są tzw. „więźniami 4. piętra”. Nie chcemy ich wyrzucać w trudno dostępne miejsca, dlatego lokalizacja kamienicy w centrum miasta, blisko kościoła, apteki, sklepów czy rynku wydała się idealna – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Czternaście lokali, które dzisiaj w końcu oddano do użytku przeznaczonych jest dla seniorów lub osób niepełnosprawnych. Zamieszkają tu między innymi Magdalena i Krzysztof Szczepańscy, przeniosą się tu z zamieszkiwanego wcześniej poddasza. Dla pani Magdy, która jest po urazie kręgosłupa najważniejsza jest winda, którą w tym budynku będzie miała do dyspozycji. – Otrzymanie mieszkania to była niespodzianka. Wnioskowaliśmy o lepszy lokal już właściwie od czterech lat. Dowiedzieliśmy się, że tu zamieszkamy pod koniec roku – mówi Magdalena Szczepańska.

Nadal jest potrzeba budowy kolejnych mieszkań dla seniorów. Ci, którzy dostali w przydziale nowe lokale zamieszkiwali wcześniej mieszkania będące zasobami miasta, stąd warunki takie jak opłaty – nie zmienią się. Lokale dotychczas przez nich zamieszkiwane, które opuszczą zostaną przeznaczone prawdopodobnie na mieszkania socjalne.

Inwestycja w kamienicę przy ul. Wiosny Ludów 29 wyniosła ponad 2 miliony złotych, w tym 700 tysięcy to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. W przyszłości zmieni się także otoczenie kamienicy. W ramach rewitalizacji miasta zaplanowanej na bieżący rok zostanie zmodernizowana m.in. właśnie ulica Wiosny Ludów. Na rewitalizację centrum samorząd także pozyskał blisko dziewięciomilionowe dofinansowanie zewnętrze.

Napisz do autora

Komentarze (8)
 • S
  Senior-Wigor

  piątek, 4 stycznia, 2019

  Ostrów – miasto seniorów. Nie wnikając w szczegóły czy takie wydatki są potrzebne czy nie, trzeba stwierdzić, że Ostrów umiera. Zero pomysłów na rozwój miasta, zero pomysłów na przyciągnięcie do Ostrowa młodych ludzi. Kobieta ,,charyzmatyczna” cały czas udowadnia, że nie nadaje się na prezydenta miasta. Co najwyżej powinna być kierownikiem wydziału Urzędu Miasta ds. seniorów. Tylko do tego się nadaje…

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  piątek, 4 stycznia, 2019

  Pewnie się też cieszą panie radczynie prawne, których kancelarię „przy okazji” wyremontowano. Dwa w jednym.

  Odpowiedz
 • S
  seniorita

  piątek, 4 stycznia, 2019

  Nie daj Boże takiej starości. Zamiast ogródka – podwórko studnia.

  Odpowiedz
 • T
  Tomasz

  sobota, 5 stycznia, 2019

  Kolejna szara kamienica w Ostrowie. Ktoś się uparł żeby zrobić z Ostrowa kolorystycznie depresyjne miasto?

  Odpowiedz
 • K
  kuternoga

  sobota, 5 stycznia, 2019

  na końcu będą kwaterować meneli i złodziei z zielonej i kantyny

  Odpowiedz
 • H
  hmmm

  sobota, 5 stycznia, 2019

  A czy ta kancelaria PRAWNA to nie czasem tej Pani co jest siostrą ex presidento który za słońce każe płacić??

  Odpowiedz
 • O
  ostrowianin

  sobota, 5 stycznia, 2019

  Proszę o informację w ramach interwencji dziennikarskiej , czy prawdą jest, że radczynie prawne zatrudnione w urzędzie miejskim w tej właśnie kamienicy mają swoje kancelarie prawne na parterze ( swoja droga na parterze mieszkania dla seniorów z niepełnosprawnością byłyby bardzo wskazane). Czy obie panie skorzystały z remontu, czy za remont zapłaciły? Czy prawdą jest, że remont był wyjątkowo kosztowny ze względu na konieczność osuszania kamienicy a kancelarie obu pań były zalewane? Dlaczego wybrano właśnie tę kamienicę a nie inną?Czy nie należało wypowiedzieć umowę najmu obu paniom przed podjęciem remontu , żeby nie można było powiedzieć, że za nasze pieniądze wyremontowano prywatne kancelarie prawne? Liczę na dociekliwość dziennikarską dziennikarzy Proartu.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz