Burmistrz stanął przed sądem. Sprawa dotyczy oświadczeń majątkowych

0
W środę rozpoczął się proces burmistrza Jarocina. Sprawa dotyczy poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. "Podczas przesłuchania w prokuraturze oskarżony nie przyznał się do stawianych mu czynów. Oświadczył, że nie miał świadomości, że takie zobowiązanie w tych oświadczeniach wykazać" - poinformował portal wlkp24.info prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Rozpoczął się proces Adama P. Burmistrz Jarocina stanął przed sądem w związku z zarzutami, jakie postawiła mu kilka miesięcy temu poznańska prokuratura. Chodzi o poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. W związku z tym samorządowiec usłyszał pięć zarzutów. – Dotyczy to aż pięciokrotnego działania w okresie od 2018 do maja 2020 roku. Zdaniem prokuratury, oskarżony będąc uprzedzonym o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, złożył pięć oświadczeń majątkowych zawierających niezgodne z rzeczywistością informacje – podkreśla w rozmowie z portalem wlkp24.info prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Jak zaznacza prokurator, „chodzi o niewykazanie zobowiązania, które powinno być wskazane w takim oświadczeniu”. – Podczas przesłuchania w prokuraturze oskarżony nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Oświadczył, że nie miał świadomości, że takie zobowiązanie w tych oświadczeniach wykazać dodał.

W przypadku gdyby sąd uznał winę oskarżonego, Adamowi P. grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

O sprawie informowaliśmy w lipcu 2022 roku. Wówczas burmistrz w następujący sposób skomentował sprawę: „Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia, w którym zarzuca mi, że nie wykazałem ugody dotyczącej podziału majątku zawartej z moją byłą żoną przed sądem, a także, że nie wpisałem w oświadczeniu mebli kupionych do pokoju. Natomiast sama kontrola moich oświadczeń była zlecona z donosu. To niestety, nie pierwsza próba zniszczenia mnie, jako człowieka. Mogę zapewnić mieszkańców Jarocina: dalej będę pracował tak samo ciężko, żeby nasze ukochane miasto się rozwijało i było najlepszym miejscem do życia w Polsce”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick