Bunt w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przygodzicach

64
11 pracowników złożyło dziś na biurko kierownika wnioski o udzielenie urlopu na żądanie. Wszystko w ramach przyłączenia się do ogólnokrajowego protestu pracowników socjalnych. Dzisiaj w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przygodzicach pracuje jedynie kierowniczka placówki.

Protest pracowników gminnych ośrodków pomocy społecznej trwa od dłuższego czasu, ale pracownicy przygodzickiego GOPS-u przyłączyli się do niego dzisiaj. Dostawałam pewne znaki od pracowników, że może dojść do takiej sytuacji. Dziś w pracy jestem sama. Jedenastu pracowników wzięło urlop na żądanie. Protestują przeciwko zbyt niskim płacom – wyjaśnia Agnieszka Olejniczak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przygodzicach.

Oprócz zbyt niskich pensji, pracownicy socjalni walczą o zmiany dotyczące wykonywania zawodu, usprawnienie świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych oraz wychowawczych.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych oraz Pomocy Społecznej wystosowała pismo do Elżbiety Rafalskiej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

TREŚĆ LISTU PRZECZYTASZ TUTAJ

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim sytuacja wygląda normalnie. Wszyscy przyszli dziś do pracy. Tak samo sytuacja wygląda w Pleszewie. Dyrekcja nie otrzymała żadnych sygnałów o protestach.

Spokojnie jest także w Krotoszynie. – Jeśli nie ma kogoś w pracy to z tytułu zaplanowanego już urlopu. Wszystko działa w najlepszym porządku – mówi Katarzyna Kulka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

64 KOMENTARZE

  • 22
   23

   A może by się zdziwiła panie Wyborco, że czasy tylko picia kawy w biurze i plotkowania już dawno minęły.
   Niestety większość urzędników cięzko pracuje i wkłada w swoją pracę dużo serca, zarobki niestety są do tego mocno nieadekwatne…

  • 15
   6

   Zapraszam. Popracuj w ośrodku pomocy społecznej przez miesiąc jako pracownik socjalny! A potem się wypowiadaj. Pozdrawiam

 1. 28
  24

  Niech się pozwalniają jak im tak żle ,nie doceniają tego co mają do strefy prywatnej towarzystwo pogonić to ich docenią i pokaż jak się pracuje a nie przed 15 już w blokach startowych !

  • 24
   17

   @Wyborca
   to źle Pan/Pani domeniema bo w okresie październik- grudzien Ci ludzie dzien w dzien pracują jeszcze około 4-5h po godzinach (wiem z 1 ręki, zapewniam) . Za co podwyżki? proponowałbym tam popracować chwile, zoabczyc jak to wygląda bo zapewniam ze stereotyp o siedzeniu przez 8 h z kawą jest w ogóle nietrafny. Czasami tamci ludzie nie mają czasu zjeść posiłku czy wyjsc do toalety. Przez 8 h schodzą ludzie ze źle powypełnianym wnioskami (chociaż zawsze mają zaznaczone co wypełnić) , z wnioskami o wszystko bo po co pracowac jak państwo daje. Wieczne wykłócania itd. Serio jak nie wierzycie to polecam 2-3 dni posiedziec w srodku i zobaczyc jak to wygląda a jak sie nie ma pojęcia to proszę nie oczerniać.
   @ Halina
   widze typowy przykłąd “madki500+” . Co do pracy sie nie pójdzie ale najłatwiej osądzać innych nie mając pojecia co?

  • 9
   3

   Sorry ale nie wiesz co mówisz! Pracujemy przez 8 godzin a nawet po godzinach za co nikt nam nie płaci. Pracujemy w pośpiechu bo ciągle jest za mało czasu każda sprawa jest pilniejszą od poprzedniej. Ja pracowałam w różnych miejscach i uwierz nigdzie nie miałam takiego zajebu jak w OPS.

 2. 27
  18

  No to jak jest tak źle to zawsze można to zmienić. Nikt nie jest niczyim niewolnikiem. Chyba że to powołanie ale wtedy to się robi nie dla pieniędzy.

 3. 18
  23

  Panie i Pan GOPS Przygodzice są do zwolnienia. Ich nie wiedzą jest tak razaca że ręce opadaja na zadane pytanie trudno uzyskać sensowne wyjaśnienie. Przy składaniu wniosku są tak nie miłe i opryskliwe jakby płaciły świadczenia z własnej kieszeni. Pani kierownik mimo skarg również nic nie robi w tym kierunku żeby poprawić pracę swoich podopiecznych!

  • 40
   10

   Szanowna Pani Xxx – zawsze może Pani iść do uczciwej pracy, zamiast żyć z zasiłków i wtedy nie będzie trzeba wystawać w GOPSach, MOPSach i innych psach po pieniądze z czyichś podatków. Skoro są do zwolnienia, to mam nadzieję, że jest Pani chętna do zatrudnienia się na ich miejsce i za ich pensje? Bo jeśli wszyscy zostaną zwolnieni, to kto będzie wypłacał pisowską jałmużnę roszczeniowym nierobom?

 4. 12
  16

  wg kodeksu pracy pracodawca wcale się nie musi zgodzić na urlop na żądanie, a zwłaszcza w takiej sytuacji jaka miała miejsce. Teraz można w stosunku do pracowników wyciągnąć konsekwencje prawne.

 5. 6
  4

  Do poinformowany.
  Dobrze ,że jest 500 + bo rozumiem ze wtedy nic nie robili ??? Jak tak poinformowany Pan jest to właśnie Pan ujawnił kulisy tej pracy .Strzal w kolano nawet dwa

  • szanowny Panie/Pani Perfekcyjny
   otóż nie strzał w kolano bo jakby sie ktos tym interesował w jakims stopniu to by wiedział ze są jeszcze inne swiadczenia ale niestety naród durny i widzi tylko 500+. I mówie, zapraszam do GOPS-u, posiedziec 2 dni i sie przekoinac czy tak kolorow jest bo łatwo klepac w klawiature jak sie ma pojecie ameby

 6. 15
  3

  Pytanie do autorki artykułu: co szanowna pani “redaktor” rozumie przez pojęcie “pracownika społecznego”? to, że opisani pracownicy pracują społecznie – czyli za darmo, tak? Czy zwyczajnie pomyliła Pani “redaktor” pracownika społecznego z pracownikiem socjalnym? jeśli to drugie, to nie powinna się Pani mienić “redaktorem” nawet takim w cudzysłowie … To już kolejny artykuł tego portalu na poziomie tak niskim, że aż oczy bolą od czytania.

 7. 6
  4

  Do Yyy Ciekawe czy załatwiając sprawy w Przygodzicach w urzedzie też będę nazywany roszczeniowym nierobem bo przyjdę w godzinach od 8-15 teoretycznie nie pracuję a praktycznie biorę wolne żeby pozalatwiac sprawy. Uczymy się całe życie.

 8. 20
  3

  Popieram!!!! Powinno być więcej takich inicjatyw ludzie walczcie o swoje bo macie trudna pracę!!!!!! Ciekawe czy jedna z drugą Pan czy panów komentujących chciałaby pracować w takich warunkach z trudnymi ludźmi, którzy często się odgrazaja to jest niezaplacona praca

 9. 2
  14

  Uważam , że ocenianie Pani kierownik w tej sytuacji nie ma najmniejszego sensu. Pracownicy nie przybywając do pracy nie zostaną siła zaciągnięci do niej. P. kierownik zawsze pomaga innym i wysłuchuje ludzi którzy zwracają się z prośbą , zawsze wywiązuję się z swoich obowiązków , problemem są nie lojalni pracownicy którzy nagminnie pracują na to by GOPS miał negatywną opinię , może co niektórzy powinni zrobić sobie rachunek sumienia.
  P. kierownik powinna z dzisiejszego zdarzania wyciągnąć konsekwencje co do pracowników.

 10. 6
  17

  Niech się zwolnią. Na ich miejsce są chętni. Ja się chętnie zatrudnię. I niech nie narzekają bo nie mają mało. Siedzą 8 godz. na tyłkach i klepią w komputery i jeszcze im źle.

  • 24
   5

   To idz pracy na stanowisku z wynagrodzeniem na poziomie najniższej krajowe ale najpierw skończ studia o odpowiednim profilu- upewnij sie czy napewno odpowiednie studia skończyleś bo zbyt mala liczba praktyk moze warunkować czy masz do tej pracy uprawnienia, potem obowiazkowo skończ kolejne specjalizacje i zasuwaj w teren do ludzi których zachowanie nie gwarantuje ze wyjdziesz ze środowiska żywo! Jak dobrze pójdzie w miejscu pracy jakiś psychol nie wpakuje ci nóż w plecy, albo cie nie spali. Takie Ci to miłe cieple stanowisko. Tak sie sklada ze chetnych z takimi ludzmi brak. We wszystkich ośrodkach są wakaty.ZAPRASZAJA Do wszystkich hejtujacych niczym napiszesz dowiedz sie na czym praca polega a potem sie wypowiadaj. Pracownicy socjalni nie dawają tylko pieniedzy to praca z psycholami, osobami zależnymi, to uczenie zalatwiania podstawowych spraw takich jak np.zlozenie wniosku o dowod osobisty. Brawo za odwage dla wszystkich pracownikow strajkujących.

  • 2
   1

   Klepia tak po godzinach zostają i maja ogromna odpowiedzialność finanoswa z własnej kieszeni jak coś bedzie źle. Niech pani sie zatrudni idzie w środowisko i dostanie po głowie

  • Oczywiście siedzą na ,, tyłku,, a robota sama się zrobi ,samo się pójdzie samo się napisze i samo sie zawnioskuje . Jak miewam osoba bezrobotna jak bezrobotna to i uzależniona od
   pomocy społecznej. Bo praca jest tylko się robić nie chce. A dlaczego się pani nie zatrudni? A kwalifikacji brak ?,, jednym słowem nierób bez wykształcenia,, a taka wygadania.

 11. 5
  15

  Jak im tak żle to niech się zwolnią. Te sympatyczne Panie musiałyby popracować na 3 zmiany łącznie z weekendami to by im się odechciało strajku. Składać wypowiedzenie drogie Panie. Chętnych nie brakuje na wasze miejsce.

  • 6
   1

   …a no tu szanownego Anonima mocno zaskoczę. Otóż chętnych do tej niezwykle trudnej pracy nie ma i brakuje od dawna! W całej Polsce są wolne wakaty, zwłaszcza w dużych miastach. I niestety nikt nie chce pójść do pracy z narażeniem własnego życia, za najniższą krajową… Zachęcam do uprzedniego zgłębienia tematu przed rzucaniem niezgodnych z prawdą insynuacji.
   Ponadto, skąd szanowny Anonim wie, czym zajmują się pracownicy socjalni teraz, i jakie mają wcześniejsze doświadczenia zawodowe???

  • 5
   1

   a ty chetna, gdzie a masz wykształcenie??? najpierw trzeba zdobyć tytuł magistra a pozniej sie wypowiadac. Ja sie zwolnie to kto wtedy wypłaci ci kaskę, po która ustawiacie sie jak po pensje.

 12. 7
  9

  Czy ktoś komuś zabrania zmiany pracy jak się nie podoba to niech szanowne Panie poskladaja wypowiedzenia i zmienia pracę na lepiej płatna w czym problem. Zróbcie tak jak doradzacie swoim podopiecznym.
  Oczywiście są wyjątki oprócz pani Agnieszki O. I takiego miłego Pana pracownika socjalnego reszta niech się zwolni.

  • 2
   4

   Ty “klijent” a co ty zatrudnisz sie na moje miejsce, ale najpierw naucz sie pisac bo jestes na poziomie 3 klasy szkoły podstawowej

 13. 6
  3

  Do yyy
  Myślę ,że to odp pracowników GOPS Przygodzice którzy właśnie mają dziś urlop na żądanie i dużo wolnego czasu i jeśli tak nazywają petentów “Roszczeniowy Nie rób “to jest w stosunku do ludzi którzy również załatwiają sprawy w urzędach bo GOPS jest również urzędem super nazwa .A tak po za tym przecież w całej Polsce płacą pracownikom gops mops zwał jak zwał za 500 + dodatki P,S w fabryce mebli w Kępnie dużo pracy pewnie za dużo więcej zapraszamy do Nas

 14. 23
  10

  Wszystkim oceniajacym dzisiejsze zachowanie pracowników GOPS-U w Przygodzicach. Proponuję na kilka dni zamienić się pracą i zobaczyć jak wygląda ich codzienność od kuchni. My wchodząc do biura widzimy rzeczywiście kubek z kawą na biurku ale czy ktoś zdaje sobie sprawe ,że jest to niekiedy zimna kawa dopijana w przerwach kiedy jedna osoba wychodzi a druga wchodzi. Narzekamy że trzeba dostarczyć tyle dokumentów chcąc coś uzyskać ,ale każda z tych pań musi te dokumenty przejrzeć zweryfikować oraz wydać decyzję .Dlaczego nikt nie wspomni o pracy w terenie o wywiadach jakie te osoby musza przeprowadzać w związku z każdym złożonym wnioskiem o pomoc.

  Niestety los sprawił,że ze względu na chorobę dziecka jestem zmuszony załatwiać wiele spraw w GOPS-Przygodzice i zawsze spotykam się z pomocą oraz życzliwością.

  Więc zanim zaczniesz kogoś oceniać postaw się na jego miejscu ci ludzie też mają swoje rodziny oraz problemy życia codziennego.

  • 9
   15

   Kawy obojętnie o jakiej temperaturze nie powinno się pić na biurku… Można “pobrudzić” dokumenty… Poza tym od picia kawy jest przerwa. Przerwa to 15 minut a nie kiedy jedna osoba wychodzi a druga wchodzi.

  • 3
   15

   To podaj przykłady i przepisy które wg. Ciebie w tej kwestii obowiązują…Nie rób “niedzwiedziej “przysługi pracownikom GOPS Przygodzice bo wystarczająco sami się skompromitowali.

 15. 15
  6

  A ja się tym ludziom nie dziwię, kierowniczke wójt powinien zwolnić, nieraz byłam świadkiem jak krzyczy i to przy ludziach którzy załatwiają sprawy po prostu rozkazuje jak jakiś dyktator

  • 2
   11

   Dokładnie.Niestety może dojść do takiej sytuacji w przypadku picia kawy na biurku … Choć osobiście nikomu tego nie życzę.

  • 1
   1

   Wg Jarock pracownik socjalny albo nie może niczego pić przez 8-10-12 godzin w pracy (bo tyle też pracuje), albo będzie musiał pić i jeść w toalecie…. (bo nie wiem czy Jarock wie, że nie w każdym mopsie jest pomieszczenie zwane kuchnią). Dodam, że bardzo często zwyczajnie nie ma czasu na zjedzenie w spokoju posiłku. Żenujące……………

 16. 12
  5

  Wybaczcie ale nie Będę wdawal się w dyskusję na tym poziomie i z ludźmi którzy nie potrafią się przedstawić a co do kawy to był tylko przykład ile te kobiety mają pracy.

  • Panie Radku ! Wybaczam i też nie będę polemizował z populistą który nie potrafi potwierdzić faktów w innych instytucjach lub nietaktu picia kawy na biurku w czasie pracy w GOPS Przygodzice…

 17. 17
  2

  Wszyscy strajkuja pielęgniarki, policjanci, nauczyciele, niestety o tych ostatnich można by mówić wiele, bo im to akurat ciągle mało a wszyscy robią wielki problem jak pracownicy gopsu wyrazili swoje niezadowolenie z wynagrodzeń brawo za odwagę!!!!!!! Szkoda że nikt nie widzi jak nieprzewidywalna jest ta praca, szkoda że nikt też nie widzi że Ci ludzie jeżdżą do swoich podopiecznych własnymi samochodami narażeni na różne sytuacje osobiście Ci ludzie a szczegolnie jedna z Pan bardzo pomogla w rozwiązaniu mi trudnej sprawy rodzinnej

 18. 20
  1

  Drodzy komentujący,
  Jestem pracownikiem socjalnym. Dorabiam jeszcze na dwóch innych etatach. Ledwo wiąże koniec z końcem, chwilami zdarza się, ze liczę każdy grosz do końca miesiąca. Uwielbiam swoją pracę, ale nie jestem jak matka Teresa z Kalkuty i nie będę pracowała za darmo, nikt inny mi pieniędzy na życie nie da. Jeśli ktoś z państwa twierdzi, ze nic nie robie, to zapraszam w teren do starszej Pani, którą została zupełnie sama i nie interesują się nią ani dzieci, ani wnuki. Zapraszam do ludzi chorych na nowotwory, którzy stracili nadzieję. Zapraszam do rodzin z niepełnosprawnymi dziecmi, dla których każdy dzień jest walką. Zapraszam do osób uzależnionych, dla których kieliszek jest jedyną drogą w życiu. Zapraszam i trzymam kciuki za to, aby przetrwać takie wizyty, a później jeszcze opisać tony papierów, wywiadów, decyzji i wyrobić się w czasie. Nastepnie proponuję wrócić do domu, gdzie jak na kazdego człowieka czeka wiele problemów, a my nie mamy siły, żeby się nad nimi przez chwilę pochylić.
  Pozdrawiam

 19. 15
  2

  Do socjalny pełen szacunek za trud codziennej pracy.Też kiedyś pracowałem jako pracownik socjalny z osobami bezdomnymi za najniższą krajową i wiem jak to obciąża psychikę oraz ile trzeba poświęcić Niestety los sprawił że dziś jestem po tej drugiej stronie Wiec proszę nie oceniacie ludzi o których życiu nie macie pojęcia.

 20. 4
  12

  Do Anny z tego co widać to jest podział na pracowników którzy są terenowi i tacy co siedzą na miejscu wiec bez przesady z tym zagrożeniem bo na stacji benzynowej czy banku jest większe a i fury auta nie złe stoją przed gops wiec nie jest chyba tak złe z Wami z tymi dojazdami bryczki są chyba drogie z tego co widać $$$
  Do Socjalny ewidentne widać ,ze musisz zmienić prace z tego co piszesz twój charakter jest zbyt słaby na te starcia z tym wszystkim jak nie masz siły już w domu na nic .Wiec Panie Panowie z gops czas na zmiany rozwijajcie się nie zwijające

 21. 10
  1

  Przede wszystkim w GOPS w Przygodzicach od dawna nie ma kierownika, jest tylko osoba która pełni obowiązki i jest marionetką tamtejszego wójta. Cały powiat się z tego nabija

 22. 5
  1

  Haha wlasnie barkuje. Nikt nie chce pracować w ops. A co do zmiany innej pracy to po co sie szkolili i szli na studia. Każda praca ma.być godnie wynagrodzona. Bo każdy musi żyć płacić podatki media i nie tylko. Ktos musi pomagac innym sorry ale panuje starszna znieczulica…..

 23. To nie jest normalne aby pracownik w XXI wieku za pracę dostawał niższe wynagrodzenie niż podopieczni w formie zasiłków i zapomóg/często pracujący na czarno/ a te fury fakt to podopiecznych

 24. 2
  4

  Ludzie jaki problem ? jedna pani domniemam ,że to pracownik pisze ,że po tej pracy nie ma już siły na nic w domu pytam się czy jak dostanie więcej kasy dostanie nagle siły ???? To jet żenujące .
  Ile by oni chcieli zarabiać? bez przesady ,są normy i widełki prac przewidziane na co sie godzili podpisując umowę o prace .Należało iść do prywatnego pracodawcy za pewne więcej kasy ale niestety wymagania są dużo większe coś za coś drogie panie!!!

 25. BARDZO DOBRZE, W OSTROWIE WLKP. w MOPS również zarabiają śmieszne pieniądze, 3000 na rękę to jest minimum jakie powinien zarabiać pracownik budżetówki. A jak komuś się nie podoba tzw. ”Urzędas”, który wg. społeczeństwa mało pracuje to mógł się uczyć i przyjść do budżetówki. PS. “Trzeba było się uczyć” a nie teraz zazdrościć.

 26. Jeżdzą własnymi samochodami bo pewnie maja kilometrówke placoną ,,,,a i na zakupach ich widac to jest przerwa czy zobcznie z drogi przejazdu ,,,,,ciekawwy wątek

  • Ja to bym korzystał ile wlezie. u nas w mordorze w każdym aucie GPS. Komóra monitorowana, wejście na strony monitorowane, @ schodzą nawet o 22, także korzystać i jeszcze raz korzystać.

 27. Ludzie z Gopsu nich załatwią to sobie w swoim gronie i swojego zwierzchnika. Komentujących jest zawsze mnogo, takie czasy, problem mają w Gops to niech tam to załatwiają. Ten art. to taka niedźwiedzia przysługa. U prywaciaza zawsze załatwia się oko w oko bo wtedy da się coś załatwić a nie na forach.

 28. Wójt Gminy Przygodzice powinien zainteresować się też Szkołą w Jankowie Przygodzkim toż się zrobiło Biuro Podróży -wyjazdy nauczycieli, albo Klub Dyskusyjny przy kawie u dyr.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick