Budżet powiatu z nadwyżką na spłatę długu

0
W powiecie jarocińskim nie kryją zadowolenia. Budżet na 2020 rok ma zamknąć się z nadwyżką potrzebną na spłatę zadłużenia, ale nie zabraknie też pieniędzy na inwestycje i to wielomilionowe.

– Mamy budżet z nadwyżką, którą chcemy przeznaczyć na spłatę zobowiązań kredytowych – mówi Lidia Czechak, starosta jarociński. To jeden z niewielu samorządów w regionie, które mogą się pochwalić takim planem finansowym na 2020 rok. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to właśnie powiaty są w nieporównywalnie lepszej sytuacji finansowej niż gminy i miasta, bowiem nie zostały aż w takim stopniu obciążone dodatkowymi wydatkami, jak choćby podwyżki dla nauczycieli. Te oczywiście są, ale w szkołach ponadpodstawowych zazwyczaj zarabia się więcej, niż w podstawówkach, stąd obowiązek dopłacenia dla części tych samorządów nie jest aż tak obciążający dla budżetu.

Jak mówi starosta, z konstrukcji budżetu jest bardzo zadowolona. Nie tylko będzie można przeznaczyć spore kwoty na inwestycje drogowe, ale także przekazać 2,4 mln zł na spłatę zadłużenia szpitala oraz kolejne 664 tys. zł jako wkład potrzebny do przeniesienia oddziału ginekologiczno-położniczego ze starej części lecznicy do nowej. Oddział został skończony wiele miesięcy temu, ale brakowało pieniędzy na kupno wyposażenia.

Inwestycje w drogownictwo to jeden z priorytetów powiatu jarocińskiego na ten rok. – Chcemy zrealizować trzy projekty: Żerków – Komorze Przybysławskie, Zalesie – Osiek i Potarzyca – Golina – mówi Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta jarociński.

Sporo pieniędzy zostanie zainwestowane także w szkoły ponadpodstawowe m.in. w związku z podwójnym rocznikiem, który przyszedł do szkół ponadpodstawowych w związku z reformą edukacji minister Anny Zalewskiej. – Na oświatę przeznaczymy 44 mln zł, więc sporo. Cieszymy się, że weszliśmy w projekty unijne realizowane przy udziale urzędu marszałkowskiego, co daje nam ponad 6 mln zł. To fantastyczna sprawa, bo uczniowie skorzystają z płatnych staży i kursów, które pozwolą im być po zakończeniu edukacji na rywalizację na rynku pracy – dodaje Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu jarocińskiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick