Budżet miasta i powiatu uchwalony. Ile pieniędzy i na co wyda Ostrzeszów?

0
Rada powiatu ostrzeszowskiego oraz rada miejska Ostrzeszowa uchwaliły swoje budżety na 2022 rok. W przypadku powiatu dochody wyniosą ponad 80 milionów złotych, a wydatki ponad 81 milionów. W przypadku miasta kwota dochodów wyniesie blisko 106 milionów, a wydatków blisko 110 milionów.

W przypadku powiatu ostrzeszowskiego deficyt budżetowy zostanie sfinansowany przychodami z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu oraz nadwyżką z lat ubiegłych. Zaplanowane przez Ministerstwo Finansów dochody na rok 2022 są niewystarczające, dlatego samorząd powiatowy będzie czynił starania w celu pozyskania brakujących środków niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań,  w ramach programów i projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej, a także z innych źródeł zewnętrznych. – Oczywiście, że chciałbym ten budżet widzieć większy. Trudno jest w chwili obecnej powiedzieć żeby nas satysfakcjonował, niemniej jednak sytuacja, która jest obecnie w kraju, jeśli chodzi o koszty utrzymania, nie pozwala nam patrzeć na kwoty, które mamy umieszczone w budżecie i które pozwolą nam na bezpieczne funkcjonowanie do końca roku. Mamy pewną rezerwę bezpieczeństwa, która pozwoli nam uzupełniać braki. Sytuacja po pierwszym i drugim kwartale da nam odpowiedź, jak kształtują się wydatki. Zawsze byłem optymistą, ale ten budżet jest jednym z najtrudniejszych, jaki rada powiatu uchwaliła w ciągu ostatnich 20 lat – mówił Lech Janicki, starosta ostrzeszowski.

Mimo trudnej sytuacji władze powiatu planują wiele inwestycji. – Planujemy wiele inwestycji m.in. drogowych. Ale naszym podstawowym obowiązkiem jest to, by wystarczyło pieniędzy na utrzymanie szkół, domów pomocy społecznej i innych jednostek, które służą mieszkańcom naszego powiatu – dodał Janicki.

Miasto i Gmina Ostrzeszów także ma już uchwalony budżet na 2022 rok. Łączna kwota dochodów gminy przewidziana w 2022 roku ma wynieść blisko 106 mln zł. Po stronie wydatków z kolei zapisano kwotę 109,3 mln zł. – Budżet jest realny do wykonania, a jednocześnie nie unikający dużych inwestycji. Cały czas spłacamy zadłużenie, zmniejszymy je o kolejne 4 miliony w najbliższym roku przekonywał burmistrz Patryk Jędrowiak.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick