Budują w ulicy kanał deszczowy o długości 200 metrów [ZDJĘCIA]

1
Fot. UM Jarocin
Takiej inwestycji w centrum Jarocina jeszcze nie było. W ulicy Wolności budowany jest kanał deszczowy o długości 200 metrów. Zostanie zainstalowany pod powierzchnią drogi usytuowanej pomiędzy kamienicami. Od kilku dni prace toczą się przez całą dobę. Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mówią, że jest to duże wyzwanie logistyczne, z którego płyną jednak pewne korzyści.

Takiej inwestycji w centrum Jarocina jeszcze nie było. W ulicy Wolności budowany jest kanał deszczowy o długości 200 metrów. Zostanie zainstalowany pod powierzchnią drogi usytuowanej pomiędzy kamienicami. Od kilku dni prace toczą się przez całą dobę. Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mówią, że jest to duże wyzwanie logistyczne. Kanał powstanie z połączenia kręgów o średnicy trzech metrów każdy. W centrum miasta nie ma miejsca na składowanie tego typu elementów, więc są one dowożone na bieżąco w razie potrzeby podyktowanej przebiegiem prac.

Budowa zbiornika jest prowadzona metodą bezwykopową. Podobny zbiornik, ale o długości 76 metrów zbudowano pod płytą jarocińskiego rynku. Tam zdecydowano się jednak na tradycyjną metodę, a więc na wykop otwarty.

Budowa obu zbiorników jest częścią projektu nazwanego „Przebudową systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum Jarocina”. Inwestycja jest prowadzona od kilkunastu miesięcy i prędko się nie skończy.

Zbiorniki będą służyć do gromadzenia wody opadowej oraz roztopowej, które następnie zostaną skierowane do Lipinki. Ma to pozwolić na kontrolowaną retencję i odprowadzenie jej ponownie do środowiska naturalnego. Ma to odciążyć istniejący system kanalizacyjny oraz oczyszczalnię ścieków. Ma też wpłynąć na mniejsze zanieczyszczenie środowiska poprzez stworzenie systemu podczyszczania wód opadowych.

Całodobowe prace związane z budową zbiornika są prowadzone od 15 marca. Wykonawca przekonuje, że pozwoli to na skrócenie wykonywanych robót wiertniczych z trzech do półtora miesiąca. Budowa prowadzona nieprzerwanie ma także zapewnić większe bezpieczeństwo na budowie. Ma całkowicie wyeliminować niekontrolowany wpływ mas ziemi do instalowanych pod powierzchnią rur o średnicy trzech metrów.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick