Budują i uczą się jednocześnie. Projekt z klockami LEGO w gminie Przygodzice

2
Lego można nie tylko świetnie się bawić, ale też uczyć. Przekonują się o tym uczniowie szkół podstawowych na terenie gminy Przygodzice, którzy podczas zajęć wykorzystują zestawy plastikowych klocków. Tworzą z nich konstrukcje, które da się m.in. wprowadzić w ruch.

W ramach zajęć z klockami Lego Education dzieci i młodzież z przygodzickiej podstawówki budują, a potem często programują różnego rodzaju budowle i pojazdy. Jedną z nich jest robot, który – mimo że nie ma mięśni i jego stawy zbudowane są z klocków – tańczy. – To jest tak robot, który będzie tańczył breakdance. Fajnie jest budować w szkole, bo nie trzeba siedzieć i się uczyć, bo można po prostu pobudować, a potem dodać jakąś muzykę . Ja też lubię budować z klocków, mam dużo zestawów w domu – mówi Natalia Szkudlarz, uczennica Szkoły Podstawowej w Przygodzicach.

Z klocków Lego, które pojawiały się w Szkole Podstawowej w Przygodzicach, można budować nie tylko ruszających się tancerzy, ale też tworzyć projekty, które pomagają w zrozumieniu np. procesów zachodzących w fizyce czy obliczyć działania matematyczne.      – Mamy taką zjeżdżalnię, która demonstruje nam różne środki ciężkości. Możemy dołożyć cięższy klocek lub lżejszy i można wymierzyć, który dalej pojedzie – tłumaczy Blanka Zadrożna, uczennica przygodzickiej podstawówki. Na przykładzie, który opisała Blanka, doskonale widać, jak banalne klocki mogą w prosty sposób pomagać w nauce. Nauczyciele z przygodzickiej podstawówki Lego wykorzystują nie tylko podczas dedykowanych projektowi zajęć, ale także na matematyce, fizyce, przyrodzie czy informatyce. – Klocki kształtują u uczniów przede wszystkim umiejętności kreatywnego myślenia, również pomagają w takim swobodnym, samodzielnym działaniu. manualnie i technicznie również wspomagają uczniów – dodaje Izabela Robotnikowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Przygodzicach.

Zakup niemal 100 zestawów klocków Lego Education został zrealizowany w ramach projektu „Nowoczesna edukacja w szkołach gminy Przygodzice” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. – Wartość tego projektu to ponad 1,8 mln zł, z czego dofinansowanie to dosyć pokaźna kwota – 1,7 mln zł. Wkład własny gminy nie jest finansowy, jest on w formie rzeczowej, więc można powiedzieć, że projekt jest współfinansowany w stu procentach – tłumaczy Piotr Kryszczak z Urzędu Gminy Przygodzice.

Z klocków Lego podczas szkolnych zajęć na co dzień korzysta prawie 800 uczniów we wszystkich siedmiu szkołach podstawowych na terenie gminy Przygodzice.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Świetnie że dzieci mają dobre warunki do nauki, poprzez praktykę, a nie tylko czysta teoria.
    Po co jednak w materiale ta niewyjściowa twarz nieroba z urzędu, który utrzymywany jest z naszych podatków. Kiedyś miałam okazję załatwiać sprawę, a raczej spróbować załatwić z tym panem Kryszczakiem – bardzo wyszczekany człowiek, jakby za karę tam pracował.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick