DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Brązowy medal w taekwondo dla zawodniczki z Jarocina

Zawodniczka z Jarocina po raz kolejny trafiła na podium. Tym razem trenująca taekwondo Alicja Kowańdy zdobyła brązowy medal wywalczony podczas Mistrzostw Europy Juniorów, które odbyły się w Hiszpanii. Trenerka klubu, Józefina Nowaczyk-Wróbel podkreśla, że sukces zależy nie tylko od formy fizycznej, ale także od nastawienia psychicznego. – Wiedziałam, że Alicja pod względem sportowym jest bardzo dobrze przygotowana do tej imprezy, ale chyba ważniejsza tym razem okazała się „chłodna głowa” i odporność psychiczna. Zawodniczka zachowała jednak profesjonalizm i nie utraciła ducha walki. Mimo braku powodzenia w pierwszych dniach zawodów Kowańdy nie zniechęciła się i wykorzystała ostatnią szansę. – Niestety w dwóch pierwszych dniach imprezy zawodnicy reprezentacji Polski nie wywalczyli żadnych medali i wiadomo było, że trzeci dzień jest ostatnim, w którym można było cokolwiek jeszcze ugrać na tych Mistrzostwach – opowiada Nowaczyk-Wróbel.

W mistrzostwach Polskę reprezentowało 10 osób. W zawodach uczestniczyło łącznie 551 taekwondzistów. Zawodniczka z Jarocina pokonała na swojej drodze kilka rywalek. Stoczyła walkę ze zdobywczynią trzeciego miejsca na zawodach o Puchar Świata w Belgii, Liną Wensmo reprezentującą Szwecję. Polka pokonała ją wynikiem 17:14. Następnie starła się z Włoszką, Indirą Fisher. Osiągnęła wynik 12:7. Walczyła także z odnoszącą sukcesy w sporcie Dymitrą Sotirią Bitsikokou z Grecji, osiągając wynik 7:1, tym samym wchodząc na podium. Dobra passa skończyła się jednak w półfinale, a Kowańdy została pokonana przez Rosjankę, Polinę Arzhevitną, medalistkę mistrzostw świata i Europy w kategorii wagowej do 63 kg.

Zdobyty przez Kowańdy medal, jest czwartym na koncie klubu MUKS Białe Tygrysy. To kolejna nagroda jarocińskiej zawodniczki, która w tym roku święciła sukcesy także w walce o Puchar Świata oraz Puchar Polski. – Oczywiście jest to życiowy sukces Alicji i piękne ukoronowanie startów w kategorii juniora, ale praktycznie cały rok należy uznać wręcz jako doskonały. Moja podopieczna wywalczyła bowiem dwa medale na Pucharach Świata, nie schodziła z podium na Pucharach Polski, a mimo choroby została i tak srebrną medalistką Mistrzostw Polski, a dodatkowo wygrała już jedną walkę na Pucharze Świata w kategorii seniora, dzięki czemu zaistniała już w rankingu Światowej Federacji Taekwondo – informuje Nowaczyk-Wróbel. Trenerka podkreśla też, że zdobycie medalu otwiera przed zawodniczką wiele nowych możliwości. Cieszy się też, że udało jej się przekonać Kowańdy, żeby mimo licznych przeciwności nie straciła wiary w siebie.

Autor tekstu: Nina Ćwiklak

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz