Brama Starego Cmentarza poddana rewitalizacji

3
Trwają remonty na Starym Cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim. Modernizowana jest brama główna oraz kapliczka od strony ulicy Wysockiej. Pieniądze na remont pochodzą ze zbiórek przeprowadzonych przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz z budżetu Spółki CRK Zieleń i Rekreacja. Koszt całej modernizacji to ponad 55 tysięcy złotych.

Trwający właśnie remont to to kolejny etap prac modernizacyjnych zabytkowej nekropolii w Ostrowie Wielkopolskim. Mimo że zakres prac nie jest zbyt duży, ich koszt to ponad 55 tysięcy złotych. Wszystko dlatego, że cały obiekt jest objęty nadzorem konserwatorskim, bo to stary cmentarz to jedna z najstarszych nekropolii rzymskokatolickich w Polsce. Część pieniędzy na pokrycie kosztów modernizacji pochodzi ze zbiórek prowadzonych przy okazji świąt. – Zbiórki zaczęliśmy już w 1996 roku, czyli jeszcze przed powstaniem stowarzyszenia. Za pieniądze zabrane od tego czasu udało się odremontować kilkanaście dużych pomników i kilkadziesiąt mniejszych elementów, np. urwane uliczki – mówi Andrzej Kornaszewski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Niestety Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w tym roku zakończyło swoja działalność, choć do uratowania zostało jeszcze wiele. Początki starego cmentarza w Ostrowie sięgają 1782 roku, a najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1842 roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Za prolągatę grobu płaci sie nie małe pieniądze…. ktoś na codzień odpowiada z a utrzymanie czystości na cmentarzu minnymi za wykaszanie traw rosnących przy pomnikach…. niestety nie wszysztkie miejsca są dokładnie wykaszane, a ktoś za to bierze forsę.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick