DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Braki w bankach krwi! RCKiK apeluje do krwiodawców

Mimo rozwoju medycyny, specjaliści do tej pory nie wynaleźli syntetycznego zamiennika krwi. To lek, który jest na wagę złota, a podarować go może jedynie drugi człowiek. Niestety, banki świecą pustkami. Obecnie tylko dwie grupy krwi posiadają pełne zapasy.

Tak wyglądają zapasy na 17 stycznia (wtorek):

Fot. RCKiK Kalisz

CZYTAJ: Jakie są przeciwwskazania do oddania krwi?

Oddawanie krwi krok po kroku:

1. Zarezerwuj sobie około godziny, weź dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości oraz zjedz beztłuszczowy posiłek przed donacją.

2.Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z pytaniamio twój stan zdrowia.

3. Zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi na wstępne badanie (morfologia), a po kilku minutach zostaniesz poproszony do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz zakwalifikuje Ciebie do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.

4. Skorzystaj z naszej kawiarenki, w której otrzymasz napój.

5. Oddawanie krwi pełnej – wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź wygodnie na fotelu i zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.

6. Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz zwrot kosztów podróży oraz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie do pracy lub szkoły potwierdzające oddanie krwi w danym dniu.

Co robić w dzień oddania krwi:

 

Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później, zrób następujące rzeczy:

1. Zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi

2. Pij dużo soków owocowych i wody

3. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania krwi.

Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę. Większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą, a samo oddawanie krwi jest bezbolesne. Dawca nie ma możliwości zakażenia się, gdyż okolica planowanego wkłucia jest dokładnie odkażana, a krew lub jej składniki pobierane są w warunkach sterylnych do jednorazowych zestawów.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • A
    Arh+

    sobota, 21 stycznia, 2023

    W pewnej firmie w Ociążu/Skalmierzycach było bardzo dużo krwiodawców. Jednak firma zmieniła zasady i teraz jeśli przyniesiesz zwolnienie z krwiodawstwa to firma NIE PRZYZNA CI PREMI( nie zabiera) Ok. 700-800 zł. Oddajesz krew ratującą życie a stratny bedziesz Ok. 800 zł. Więc krwiodawcy zrezygnowali z oddawania gdyż są stratni za pomoc. A krwiodawstwo jest czynne od pn. Do piątku. Czy inne firmy też tak robią? Czy ta jest taka wyjątkowa firma i tak bardzo NIE CIERPI KRWIODAWCOW???

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz