Boże Narodzenie w domach, otwarte centra handlowe, ferie zimowe w jednym terminie

7
Fot. Krystian Maj/KPRM
Przedstawiciele rządu ogłosili plan walki z pandemią koronawirusa na najbliższe tygodnie. Premier przedstawił projekt określony jako "100 dni solidarności". Jest to zbiór zasad i ograniczeń mających obowiązywać od 28 listopada do 17-18 stycznia. Istnieje szansa, że właśnie wtedy pojawi się w obiegu pierwsza szczepionka.

Rząd wprowadza “100 dni solidarności”. Okres ten będzie obowiązywał od 28 listopada do 17-18 stycznia. To kolejny cykl związany z obostrzeniami mającymi na celu zmniejszenie liczby zachorowań na COVID-19. – Po tym okresie jest wysoce prawdopodobne, że będzie szczepionka na COVID-19. Tak mówią wirusolodzy i firmy, które tę szczepionkę produkują – wyjaśnił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Galerie i centra ponownie otwarte

Na grudzień zostały zaplanowane dwie niedziele handlowe (13 i 20 grudnia). Od 28 listopada mają zostać otwarte także galerie handlowe. Ma to pomóc w uratowaniu miejsc pracy i uchronić przedsiębiorstwa przed jeszcze większymi problemami finansowymi. Tego typu placówki będą mogły funkcjonować jedynie w ścisłym reżimie sanitarnym. Jeśli kontrole wykażą, że nie są spełniane odpowiednie normy bezpieczeństwa, takie lokale będą zamykane.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób (maksymalnie 1 osoba na 15 m2). Obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, dezynfekcja rąk przy wejściu do sklepu lub używanie rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Ferie zimowe dla wszystkich w jednym terminie

W przeciwieństwie do poprzednich lat, w 2021 roku ferie zimowe odbędą się dla dzieci z całej Polski w jednym terminie – od 4 do 17 stycznia. Dzieci i młodzież mają jednak pozostać w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe zarówno na terenie Polski jak i poza granicami.

Boże Narodzenie w domach

Podczas briefingu szef rządu zaapelował, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia pozostać w domach i spędzić ten czas w gronie wyłącznie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy. Poprosił, aby nie przemieszczać się między miastami, nie spotykać w dużych gronach, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenianie się wirusa.

Od 28 grudnia możliwe luzowanie obostrzeń

Jeśli sytuacja w kraju będzie się poprawiać, a liczba zakażeń maleć – możliwe będzie zmniejszanie obostrzeń. To są plany warunkowe uzależnione od liczby dziennych zachorowań i średniej liczby zachorowań z 7 dni. Jeżeli będziemy zbliżali się do ok. 19 tys. zakażeń, to przewidujemy wprowadzenie strefy czerwonej. A jeśli spadnie ona do 10 tys., to będziemy rozważać wprowadzenie strefy żółtej. Jednak należy pamiętać, że nadal istnieje możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny, jeśli średnia liczba zachorowań przekroczy 27 tys. – wyliczał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Do tego czasu jednak uczniowie i studenci będą mieć zajęcia zdalnie i nie wrócą do szkół oraz na uczelnie.

Częściowy lockdown utrzymany

Do tego czasu jednak wiele obostrzeń nadal pozostaje utrzymanych. Mowa tutaj przede wszystkim o częściowym lockdownie gospodarki.

Wydarzenia kulturalne i kina

 • Działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa
Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

 • 50% liczby miejsc siedzących, albo
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

 • Ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m2
 • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

 • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
 • Imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje

 • Zakaz organizacji

Targi i wydarzenia

 • Wyłącznie w formie online

Parki rozrywki

 • Działalność zawieszona

Edukacja

 • Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe

 • Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele

 • Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia

 • Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 • Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

 • Działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

 • Bez udziału publiczności
Fot. KPRM
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 17
  2

  Ale mi też. Tylko galerie otwierają. A tamte branże czekają. Może od stycznia A może nie. I to samo. Nudne. Cieszą się z tej szczepionki. Najpierw niech się sami zaszczepia. Tak jak na grypę miała być. I co . Brak nie ma. I te godz seniorów nadal. Łaza cały dzień z nudów i tak. Nie normalne

 2. 12
  2

  Więcej luzu. A ile osób choruje na inne poważne choroby. I umierają. Bo wszystko się skupilo na wirusie. A w marketach nie ma ludzi wcale. W biedronce, Inter itd. Kolejki do kas jeden przy drugim. A ile osób jest w np. Obuwniczym, odzieżowym w galerii. Nawet nie pół .

  • Też tak mówiłem. Jestem teraz na emie i po opłatach tylko targ ,apteka oraz opłaty.Godziny to wygłupiny.

 3. Do galerii można a książki z biblioteki nie można wypożyczyć. Chore to i nielogiczne. Chociaż może w tym jest jakaś logika-głupim narodem lepiej się steruje….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick