Bobrowniki nad Prosną ocalone od zapomnienia

0
Bobrowniki w powiecie ostrzeszowskim to chyba jedyna w Polsce wieś, która ma tak dobrze opisaną i udokumentowaną genealogię. Wszystko dzięki książce Marii i Macieja Latajków pt. „Bobrowniki nad Prosną. Nasi przodkowie 1618–1920”. W sobotę odbędzie się promocja książki.

Autorzy przekopali księgi parafialne, archiwa kościelne i dokumety sprzed wieków, by spisać daty urodzin, ślubów i zgonów oraz stworzyć drzewa genealogiczne ponad pięćdziesięciu bobrowskich rodzin. „Bobrowniki nad Prosną. Nasi przodkowie 1618 – 1920”. Taki tytuł nosi książka, której promocja odbędzie się w  sobotę, 28 lipca, o godz. 15.30, w sali OSP w Bobrownikach nad Prosną. Podczas prezentacji publikacji państwa Latajków będzie można obejrzeć wystawę rodzinnych pamiątek, dokumentów i zdjeć oraz pobiesiadować przy bobrowskim stole.

Pomysłodawcą publikacji i inicjatorem przekopywania archiwów i dokumentów metrykalnych był Maciej Latajka, który pochodził z Bobrownik. Po śmierci męża pani Maria musiała sama dokończyć dzieło. Mieszkańcy są zachwyceni, bo wielu z nich już wcześniej, na własną rękę badało historię swych rodów.

Książka zawiera też instrukcje, w jaki sposób odczytywać dane metrykalne i krótki rys historyczny Bobrownik, które w tym roku świętują 780-lecie powstania.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick