Blisko 6 milionów na modernizację schroniska. Prace zaczną się lada moment

6
Blisko 6 mln złotych kosztować będzie modernizacja wraz z przebudową i rozbudową Międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. Po zakończeniu modernizacji będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Projekt był szeroko konsultowany ze wszystkimi ostrowskimi środowiskami pro-zwierzęcymi.

Międzygminne Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim działa od 2012 roku. Nie jest ono starym obiektem, ale potrzebuje modernizacji, biorąc pod uwagę liczbę zwierząt w przytulisku. Zdarzają się miesiące, gdy czworonogów jest blisko 200. – W środku mamy szpitalik i przeznaczyliśmy na to dziesięć boksów. To jest zdecydowanie za mało, ponieważ my w tych boksach mamy psy chore, po sterylizacji, po kastracji, po wypadkach, które czasami muszą tam przebywać nawet dwa miesiące – wylicza Agnieszka Nowicka, kierownik schroniska.

Przytulisko wreszcie doczeka się modernizacji. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek, podpisała umowę z głównym wykonawcą inwestycji. – Międzygminne schronisko w Wysocku Wielkim ma już swoje lata. To obiekt, który wymagał gruntownej modernizacji, ale też nie spełniał oczekiwań ostrowskich organizacji pro – zwierzęcych. My także jako miasto widzieliśmy, że schronisko wymaga zarówno rozbudowy, przebudowy oraz gruntownej modernizacji. Bardzo się cieszę z dzisiejszego podpisania umowy. Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesny obiekt dla bezdomnych psów i kotów, m.in.: ze szpitalikiem, pomieszczeniami do adopcji, z nowymi wybiegami, placem zabaw dla zwierząt czy salą szkoleniową – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zakres prac jest bardzo szeroki. Dobudowane zostanie piętro budynku, dzięki temu schronisko zyska więcej pomieszczeń. W obiekcie będą dwie windy: osobowa i towarowa, wybudowana zostanie chłodnia, której teraz bardzo brakuje, powstanie zaplecze socjalno – sanitarne dla pracowników, weterynarza i wolontariuszy, pomieszczenie adopcyjne dla zwierząt oraz osobne pomieszczenia dla psów i kotów  chorych, w kwarantannie, matek z małymi oraz woliera dla kotów zdrowych. – Schronisko zostanie docieplone, zamontujemy panele fotowoltaiczne, budynek będziemy ogrzewać pompą ciepła. W ramach inwestycji zostaną wymienione wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjne i energetyczne. Na nowo zagospodarujemy plac i wybieg dla zwierząt, obiekt zostanie doświetlony, pojawi się nowy monitoring, powstanie parking, którego dzisiaj nie ma i drogi – wymienia Mikołaj Kostka, z-ca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wykonawca robót, w ciągu 30 dni przejmie plac budowy i zacznie planować start prac. Mają potrwać do 31 stycznia 2024 roku. Schronisko będzie spełniać najnowsze wymagania weterynaryjne dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przetarg wygrało ostrowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego. – Schronisko, jak dla tego typu obiektów opieki dla zwierząt, jest dość nietypowy, bardzo  nowoczesny. Dla nas jest to pierwszy taki obiekt, który będziemy budować. Dotychczas nie mieliśmy w naszym portfolio takich inwestycji – mówi Stanisław Pułkownik, główny wykonawca inwestycji.

Dziś w schronisku dla zwierząt przebywa 170 psów i 20 kotów. Po zakończeniu inwestycji, będzie w nim mogło znaleźć schronienie do 400 zwierząt. Modernizacja wraz z przebudową i rozbudową, w całości finansowana jest z budżetu Ostrowa Wielkopolskiego, w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Jej koszt to 5 milionów 900 tysięcy złotych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

    • winda jest wymagana w budynkach powyżej czwartego piętra. Przeprowadzić się na niższe piętro lub znaleźć blok gdzie jest więcej niż cztery piętra ..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick