Biskup Edward Janiak apeluje o modlitwę. Episkopat chce zwiększenia ilości mszy

16
Podczas, gdy zamykane są szkoły, uczelnie, tatry, kina i muzea, Episkopat Polski apeluje o zwiększenie liczby mszy i gorliwą modlitwę wszystkich wiernych w sprawie rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej. Zdaniem Episkopatu, pomoże to uniknąć większych skupisk ludzi w kościołach.

Premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z szefami resortów zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli oraz żłobków na okres dwóch tygodni. Poinformowano także, że od czwartku zamknięte zostają wszystkie kina, teatry oraz muzea na terenie kraju.

Episkopat Polski apeluje o większą liczbę mszy świętych. Zdaniem duchownych pozwoli to na uniknięcie dużych skupisk ludzi w kościołach: „W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – czytamy w oświadczeniu.

Swój apel wystosował także Biskup Edward Janiak, który prosi o gorliwą modlitwę zarówno za zakażonych, jak i za osoby pracujące w służbie zdrowia: „W związku z nasilaniem się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do gorliwej modlitwy wspólnotowej i indywidualnej w intencji wszystkich, którzy zmagają się z chorobą, a także tych, którzy pracują wśród chorych i dbają o bezpieczeństwo naszego zdrowia i życia. Niech podczas każdej Mszy świętej w modlitwie wiernych nie zabraknie wezwania w tych szczególnych intencjach. Proszę także, aby na zakończenie każdej Mszy św. były wspólnie śpiewane suplikacje Święty Boże, Święty Mocny…, błagalna modlitwa Kościoła podejmowana w chwilach zagrożeń. Przez przyczynę św. Józefa, patrona naszej diecezji, pełni ufności zawierzajmy naszą codzienność, losy Ojczyzny i świata Miłosierdziu Bożemu.” – czytamy w dokumencie.

Na stronach regionalnych parafii pojawia się także informacja o zorganizowanej wspólnej modlitwie, która odbędzie się 11 marca (środa) o godzinie 20.00 we wszystkich kościołach w kraju.

Opublikowany przez Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim Środa, 11 marca 2020

 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Bardzo nieodpowiedzialne stanowisko episkopstu, przez które przemawia chciwość – to chyba jedyne wytłumaczenie. Pomódlmy sie wszyscy w swoich domach, szczególnie starsze osoby!

 2. A to w domu nie można się pomodlić? Przecież prawdopodobnie Pan Bóg jest wszędzie. Więc po co spędzać ludzi do kościołów? Chyba, że kasa ucieknie

 3. Głupkowate komentarze moich poprzedników … Myślę, że Wy i tak nie chodzicie do Kościoła więc w czym problem ???

  • Głupkowaty komentarz. Może ktoś pomyśli szerzej ilu ludzi można w kosciele zarazić i większość stałych bywalców Kościoła to grupa szczególnie narażona na wirusa (70+). Widzę że myślenie w Polsce to nadal towar deficytowy.

  • A może jednak chodzimy? Zdrowy rozsądek jednak jest ważniejszy od wiary. Poza tym katolicy powinni przestrzegać przykazań – szczególnie jednego „nie zabijaj”. Poszedł byś na mszę mając pewność, że wśród wiernych jest osoba zakażona? Na cud raczej bym nie liczył. Poza tym jak powiedzieć wiernym na które msze maja iść, żeby było ich mniej? Zamknięcie kościołów to moim zdaniem jedyne słuszne rozwiązanie.

 4. chcą się nachapać zanim wierni odejdą na zawsze, z drugiej strony więcej pogrzebów to więcej zarobią, kościół to nie wiara to jest biznes

 5. A kolejny irytujący bezmyślny tekst: „Istnieje możliwość przyjęcia Komunii świętej na rękę”. I co to ma niby dać?! Kiedy przede mną 20 osób przyjmie do ust i obślini księdzu palce, a ja potem z tych samych palców mam przyjąć na rękę? Czy księża i ich „góra” w ogóle używa mózg? Jeśli stare osoby są tak przyzwyczajone do tradycyjnej komunii do ust, to można ogłosić, że np. środkiem kościoła będzie udzielana komunia do ust, a w nawach bocznych do ręki. Tak ciężko na to wpaść?

 6. przypominam o opłaceniu prolongaty ,przypominam o daninie diecezjalnej i parafialnej ,przypominam że teraz jest niedziela gospodarcza ,módlmy się za zmarłych a szczególnie za tych co opłacili intencje za biedusów się nie będziemy modlić,

 7. Zamknąć kościoły! przecież to też skupisko ludzi w jednym budynku! a ludzie w kościele kaszlą kichają i sie nawzajem zarażają! modlić można się w domu poprzez telewizje czy internet są transmisje z mszy

 8. Jestem wyznawcą latającego potwora spaghetti schowanego w szafie z zapasami spożywczymi więc w moim przypadku modlę się do niego w domu i nie mam problemu… Gdyby większość ludzi postępowała podobnie jak ja wtedy ta czarna mafia zamiast żyć w przepychu pracowali by jak zwykły Kowalski żeby przeżyć a nie rączki gładkie, wypoczęci i później z nygustwa pedofilia się szerzy i inne!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick