DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Bez maseczek w przestrzeni publicznej? Nie bez dodatkowych warunków

– Ogromna większość Polski ma tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Mamy ogniska w kopalniach czy fabryce, ale to są już ogniska zamknięte – powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, po czym ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem. Jego zdaniem tzw. transmisja pozioma jest już stosunkowo niewielka, stąd decyzja o poluzowaniu narzuconych rygorów. Zdaniem ministra, jednym z argumentów za zdjęciem ograniczeń jest świadomość, że w szpitalach jest ponad 80 proc. wolnych łóżek i 90 proc. wolnych respiratorów. – Jestem przekonany, że na koniec przyszłego tygodnia wszystkie województwa będą odnotowywały tendencję spadkową w epidemii – dodał.

Bez maseczki, ale… (od 30 maja)

W przestrzeni publicznej od 30 maja będzie trzeba zachować co najmniej dwumetrowy dystans od innych albo nadal nosić maseczkę zasłaniającą usta i nos (a nie zsuniętą na brodę). Warto mieć na uwadze, że zatłoczony chodnik nie będzie odpowiednim miejscem do chodzenia bez maseczki. Z obowiązku utrzymania tego dystansu są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby mieszkające wspólnie, osoby niepełnosprawne bądź te, które zasłaniają usta i nos.

Gdzie nadal należy zasłaniać usta i nos?
 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Gdzie nie będzie trzeba zasłaniać ust i nosa?
 • W pracy (jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami z zachowaniem wymogów sanitarnych)
 • W restauracji lub barze (jeśli zajmiesz miejsce przy stole)

Zniesienie limitu osób w sklepach (od 30 maja)

Także od 30 maja zostaną zniesione limity osób w sklepach i branży gastronomicznej. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, trwają rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób mogących przebywać na stadionach.

Należy jednak pamiętać, że w punktach gastronomicznych nadal trzeba zachować odpowiednią odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą za stolikiem, muszą mieć założone maseczki. Nadal będą obowiązywać reżimy sanitarne w postaci dezynfekcji rąk i noszenia rękawiczek.

Uwaga! Maseczki będzie trzeba nadal nosić w sklepie, na targowisku i na poczcie. W sklepach obowiązkowa będzie także dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

W kościele i na pogrzebie

Zniesiony od 30 maja zostanie także limit osób uczestniczących w uroczystościach religijnych i pogrzebowych. Nadal należy jednak zasłaniać usta i nos w tych miejscach.

Wesela i zgromadzenia do 150 osób

Od soboty 30 maja będzie także możliwość organizowania koncertów plenerowych do 150 osób. Uczestnicy tego typu wydarzeń muszą jednak zasłaniać usta i nos albo zachowywać dwumetrowy dystans.

Uwaga! Sanepid ma przedstawić rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną tego typu zgromadzenia i koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczną decyzję będą jednak podejmować jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i uroczystości rodzinne będą mogły się odbywać od 6 czerwca, ale także maksymalnie do 150 osób. Warto pamiętać, że weselnicy nie muszą nosić maseczek ochronnych.

Hotele ponownie otwarte w całości (od 30 maja)

Przedstawiciele rządu poinformowali, że restauracje i bary hotelowe ponownie będą mogły serwować na salach posiłki gościom. Natomiast od 6 czerwca w hotelach będą mogły wznowić funkcjonowanie baseny, siłownie i kluby fitness.

Nadal wymagane będzie jednak przestrzeganie wymogów sanitarnych.

Kultura, sport, salony masażu i targi (od 6 czerwca)

W ramach wprowadzenia IV etapu znoszenia obostrzeń będą mogły wznowić działalność liczne dotychczas zamknięte instytucje. Są to:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, parki rozrywki, sale zabaw,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu,
 • targi, wystawy, kongresy.

Uwaga! Od 30 maja będzie można korzystać z siłowni zewnętrznych, placów zabaw i małej infrastruktury leśnej.

Trwają konsultacje z przedsiębiorcami. Po ich zakończeniu mają zostać przedstawione zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż.

Napisz do autora

Komentarze (9)
 • MM
  Mała Mi

  środa, 27 maja, 2020

  A co z placami zabaw?

  Odpowiedz
 • ZZ
  zyg zyg

  środa, 27 maja, 2020

  Czyli ręce trzeba dalej myc.

  Odpowiedz
 • B
  byczek

  środa, 27 maja, 2020

  ok

  Odpowiedz
 • K
  Kk

  środa, 27 maja, 2020

  Ok

  Odpowiedz
 • JR
  Jarek realizta! !!!!!

  środa, 27 maja, 2020

  zyg zyg niestety wystarczy obsiusiać głupie pytanie głupia odp

  Odpowiedz
 • A
  Aurelia

  piątek, 29 maja, 2020

  Brudasy czy epitemia czy nie tak ciągle zapominają o myciu rąk, a już wypuszczanie gili nosem na chodnik… za to powinno się karać po 10000,

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz