Będzie wsparcie dla niepełnosprawnych? Ministerstwo przedstawiło propozycję

15
Fot. pixabay.com
Od kilku dni osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie protestują w Sejmie. Domagają się oni podwyższenia renty socjalnej do poziomu najniższej krajowej. Od 1 marca 2023 r., po rewaloryzacji, dorośli niepełnosprawni otrzymują rentę socjalną w wysokości 1588,44 zł brutto. Dziś przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przekazali, że są po rozmowach z osobami niepełnosprawnymi i przedstawili swoje propozycje pomocy.

Pomoc ma zostać podzielona na trzy elementy. Pierwszy to świadczenie wspierające skierowane do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami np. dochodu na jednego członka rodziny, moment powstania i stopień niepełnosprawności, aktywność zawodowa.

Ten element będzie miał trzy poziomy: 

 1. Dwukrotność renty socjalnej
 2. Na poziomie renty socjalnej
 3. 50% renty socjalnej

Aby uzyskać pomoc trzeba mieć ustalony poziom wsparcia. – Ta czynność będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze – mówił podczas konferencji prasowej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Określanie poziomu wsparcia do drugi element pomocowy. Będzie on obiektywny i punktowany w skali od 0 do 100 punktów. Nie jest to ocena medyczna tylko funkcjonalna. – Od stycznia 2024 roku uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a 100 punktem w tej skali. Drugi poziom wsparcia zostanie uruchomiony w 2025 roku, a trzeci w roku 2026 – przedstawił Wdówik.

Dla opiekunów, którzy po decyzji wspólnej lub osoby niepełnosprawnej, że pakiet ten przechodzi na tę osobę uruchomiony zostanie pakiet ochronny. – Opłacamy składki, jeśli osoby nie podejmie zatrudnienia, jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla osób bezrobotnych – wymieniał pełnomocnik.

Trzeci element skierowany jest do osób, które nie będą chciały lub mogły przejść na nowy system. – Pozostaje tu oczywiście świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy do poziomu mniej więcej 20 tysięcy złotych rocznie – informował przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

  • Żenada.znowu chca segregowac
   Niepelnosprwnych.po co? Że czesc ozdrowic .nie rozumiem czemu nie chorym godnie żyć.

 1. Z renta socjalna jest 300tys osób a niepełnosprawnych w Polsce jest 3mln jak wy to myślicie,będą demonstracje i będziemy żądać o podniesienie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu renty socjalne czyli 3500zl,inaczej to byłoby niezgodne z konstytucją!

 2. Parodia!! Kolejne orzecznictwo!! Nic nie zaproponowali robią sobie kpiny z niepełnosprawnych. Chcą kolejnych selekcji. Chyba nikt nie ulegnie tej presji z Rządu. Było i jest już orzecznictwo o niezdolności do samodzielnej egzystencji gdzie wyznacza się głęboką niepełnosprawność i czy dana osoba jest bezradna itp. Oni znowu chcą orzecznictwa po co? Po to , żeby wykluczać kolejnych niepełnosprawnych i ich selekcjonować. Pis z tą całą Maląg i Wdówikiem robią sobie farsę z niepełnosprawnych i to jest najbardziej przykre. Dać Maląg I Wdówikowi dziecko bardzo ciężko chore i 2000 zł na miesiąc i zabrać wszystko co mają teraz. Uciekli by od takiego dziecka gdzie maki rosną. ZERO EMPATII i zrozumienia problematyki niepełnosprawnych i ich rodzin.

 3. I to ma być ta POMOC ??????? To chyba kpina i żart. Ja się cały czas zastanawiam dlaczego dla innych grup społeczeństwa znajduje się tyle kasy, na 13stki, 14stki, waloryzacje itd a osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie OD WIELU LAT są traktowani jak zbędna grupa społeczeństwa, nic nie znacząca, jakaś patologia. To jest hańba, Ci ludzie potrzebują pieniędzy na GODNE życie, a ich OPIEKUNOWIE na przeżycie. Ci ludzie nie są winni, że chorują, że mają dysfunkcje, że potrzebują pomocy. Z kolei opiekunowie poświęcają niejednokrotnie całe swoje życie, 24 godz. na dobę, żeby się opiekować osobami z niepełnosprawnościami. Kto z Rządu dopuszcza, że Ci ludzie muszą spać na korytarzach sejmowych i myć się w toaletach poselskich ???? Hańba

 4. No tak, patologia, żeby dostać swoje plusy, nie musi spełnić nic poza hutliwością, niepełnosprawny, który jest chory nie ze swojej winy, musi przejść gehennę biurokratyczną, żeby dostać choćby ochłap.

 5. Selekcje to były za Hitlera kto moze żyć kto ma umrzeć lekarz będą z now decydować kto jest gorszy a kto lepszy

 6. Nigdy nie zrozumiem rządzących ponieważ tak walczą o każde życie począwszy od płodu a jak się urodzi dziecko chore i niepełnosprawne to rodzice radźcie sobie sami dostaniecie zasiłek a na resztę żebrać i zbierać od społeczeństwa.

  • Najważniejszym celem rządzących jest utrzymanie się u władzy. I temu podporządkowana jest cała polityka tej ekipy. Mają zdiagnozowany elektorat i jemu sypią kasę- emeryci, niepracujące rodziny wielodzietne część rolników i elektorat Rydzyka. Dla reszty brak jest kasy, bo jeszcze trzeba ciągle karmić swoich w spółkach skarbu państwa, fundacjach itd. Skąd brać? Z pozostałych mieszkańców naszego pięknego kraju. No to łupią jak mogą. A niepełnosprawni obrywają rykoszetem.

  • Stopien zaleznosci i tzw. punkty stosuje sie na zachodzie. Ma to swoj sens. Niepelnosprawnosc jest rozna. Najgorzej gdy jest ona sprzezona. Inna opieka bedzie dla np. lezacego dziecka z porazeniem mozgowym a inna dla niepelnosprawnego poruszajacego sie na wozku i w normie intelektualnej. Ten drugi moze pracowac ten pierwszy nigdy nie bedzie mial na nic szansy. Wiec zweryfikowanie tego za pomoca rzetelnych kryteriow ma sens.

 7. Stary numer nie rdzewieje ,będą mieli na imprezki w operze ,ogrzewanie własnych domów i wyprawy w …,ręce opadają a ty kaleko radź sobie sam .zamiast obozów koncentracyjnych jak za Hitlera komisja i selekcja i kaleka przejdzie uzdrowienie przez komisję selekcję ,piszemy a oni i tak zrobią swoje,🙃😡

 8. Jest zakaz aborcji. Kobiety są zmuszane do porodu dzieci nie jednokrotnie z ciężką niepełnosprawnością. Skoro urzędnicy je zmuszają do tego to niech teraz im płacą! Limity dochodów 20 000 rocznie, to mniej niż minimalne wynagrodzenie, czyli dalej jak zakaz pracy. Przecież to jest bez sensu. Pozwolić im dorabiać bez limitu! Ponieważ im więcej zarobi, tym więcej podatku zostawi w Państwie – w tym układzie wszyscy są zadowoleni. Tak samo pozwolić dorabiać niepełnosprawnym 🙂

 9. Jest zakaz aborcji. Kobiety są zmuszane do porodu dzieci nie jednokrotnie z ciężką niepełnosprawnością. Skoro urzędnicy je zmuszają do tego to niech teraz im płacą! Limity dochodów 20 000 rocznie, to mniej niż minimalne wynagrodzenie, czyli dalej jak zakaz pracy. Przecież to jest bez sensu. Pozwolić im dorabiać bez limitu! Ponieważ im więcej zarobi, tym więcej podatku zostawi w Państwie – w tym układzie wszyscy są zadowoleni. Tak samo pozwolić dorabiać niepełnosprawnym 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick