Będzie podwyżka opłat za pobyt w żłobku. „Nie mogę się zgodzić z tym, że uchwała jest procentowa”

13
Rodzice zapłacą więcej za pobyt dziecka w żłobku miejskim. Radni z Ostrowa Wielkopolskiego przegłosowali projekt uchwały w tej sprawie. Zgodnie z jej zapisem, opłata stała wzrośnie do 10 proc. minimalnego wynagrodzenia. To może oznaczać, że w przyszłości koszt pobytu dziecka będzie jeszcze wyższy. "Nie mogę się z tym zgodzić, że ta uchwała nie jest kwotowa, tylko procentowa" - powiedział podczas posiedzenia radny opozycyjny Mariusz Leki.

Decyzją części radnych Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego uchwalono podwyżkę opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Propozycja podniesienia dotychczasowej kwoty spotkała się ze sprzeciwem radnych opozycji, którzy zwracali uwagę, że pieniędzy powinno się szukać w innych miejscach. – Czy naszego miasta nie stać na to, żeby utrzymać opłaty za żłobek na tej samej wysokości? Tym bardziej, że wszystko idzie w górę. Mówiliśmy o tym przy podwyżce podatków, przy podwyżce ogrzewania, która już jest faktem od 7 listopada, w przyszłym roku ma być podwyżka prądu, a teraz chcemy dołożyć 85 zł od dziecka miesięcznie w żłobku. Proponuję się nad tym zastanowić – grzmiał podczas ostatniej sesji radny Andrzej Kornaszewski.

ZOBACZ TEŻ: Podskarbi: „Może zrezygnujmy z pieniędzy na wycieczki”. Kowalska i Lisiecki: „Nie jeździmy na wycieczki”

Opłata stała wynosi do tej pory 160 zł miesięcznie, a opłata za wyżywienie 3,5 zł dziennie w zależności od tego, ile dni w ciągu miesiąca dziecko spędzi w żłobku. Dyrektor Ewa Brzozowska zawiadująca placówką miejską wyjaśniła radnym podczas listopadowej sesji, że jest to jedna z najniższych kwot, jakie rodzice płacą w porównaniu z liczbami w wymiarze ogólnokrajowym. – Mimo ustanowienia opłaty stałej na poziomie 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (czego dotyczyła uchwała – przyp. red.), ta opłata i tak będzie stosunkowo niska w skali kraju. W 2019 roku bardzo wiele, jeśli nie większość żłobków podniosła opłaty. Mówimy tutaj o wpływach od rodziców, które kształtują się na poziomie 23 proc. w stosunku do całkowitych kosztów ponoszonych za opiekę nad dzieckiem – wyjaśniła z mównicy.

Dyrektorka miejskiego żłobka przedstawiła też radnym wyliczenia dotyczące stawek godzinowych za pobyt dziecka w tego typu placówkach. – Stawka za godzinę wynosiła 0,73 zł, a w Polsce wynosi to około 2 zł. W Ostrowie Wielkopolskim po podwyżce będzie wynosiła 1,18 zł – dodała.

Głos w tej sprawie zabrali też wiceprezydenci. Najpierw Sebastian Górski odpowiedzialny za oświatę i kulturę wyjaśnił, że podniesienie opłaty „ma na celu urealnienie odpłatności”. – Warto wspomnieć o tym, że wzrost pensji minimalnej i wzroście kosztu zakupów towarów i usług, wzrost odpłatności stałej kosztu pobytu dziecka, tak realnie, wzrośnie w przyszłym roku o 250 zł, więc ten wzrost o niewiele ponad 80 zł wydaje się w pełni uzasadniony i w tej sytuacji potrzebny – wyjaśnił wiceprezydent.

Część radnych nadal pozostała nieprzekonana. Jedną z takich osób był Mariusz Leki z Platformy Obywatelskiej. Nie przekonał go też argument, że stawka za opiekę w żłobku nie wzrosła od 2013 roku. – Jeśli zostanie podniesione minimalne wynagrodzenie, to nikt nie będzie się pytał rady miasta, o ile podnieść kwotę za pobyt dziecka w żłobku. Dlatego nie mogę się z tym zgodzić, że ta uchwała nie jest kwotowa, tylko procentowa – zaznaczył radny Leki.

Radni zrzeszeni w ugrupowaniu Przyjazne Miasto przegłosowali projekt uchwały. 12 rajców było „za”, 9 – „przeciw”, 1 radny nie głosował, a kolejny był tego dnia nieobecny.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  • 5
   2

   Nie Radni Ostrowa Wielkopolskiego tylko radni „Przyjaznego miasta” Beaty Klimek zagłosowali za podwyżką. Radni PO i PiS byli przeciwni.

 1. 6
  14

  To proszę złożyć reklamację do PiSu, które przenosi płatności na samorządy a nie dokłada budżetu. Może teraz ludzie zrozumieją co PiS wyprawia a może jeszcze nie wystarczy.

  • 5
   1

   Bzdury opowiadasz to jest wina miasta w Jarocinie u prezydenta Kostki jakoś miasto nie podnosi podatków.

  • kto podnosi w mieście podatki lokalne to jest oczywiste. Radni prezydent Klimek to oni zagłosowali za podwyżką śmieci, podwyżką podatku od nieruchomości a teraz za podwyżką za żłobek. Głosowania są jawne i imienne każdy kto chce może wejść na e-sesję is sprawdzić jak poszczegoóni radni w konkretnej sprawie czy uchwale głosowali wystarczy tylko chcieć.

  • Droga Małgorzato najpierw poczytaj ustawy samorządowe i sprawdź kto przyjmuje uchwały w mieście, a potem się wypowiadaj, bo jesteś nie douczona. Radni PiS-u głosowali przeciw podwyżce za żłobek podobnie jak PO, tylko radni naszej wspaniałej pani prezydent głosowali za podniesieniem opłat za żłobek. Mama nadzieje że ostrowianie rozliczą swoich radnych indywidualnie z tych podwyżek podatków i opłat lokalnych, tym bardziej że my jako mieszkańcy ostrowa mamy wgląd jak nasi radni głosują.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick