DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Będzie nowe przedszkole i żłobek. Rodzice z gminy Przygodzice czekają na inwestycję

Dobre wieści dla młodych rodziców z terenu gminy Przygodzice. W Dębnicy już niebawem powstanie nowe przedszkole z oddziałem żłobkowym. Pomieści w sumie 100 dzieci w wieku 3-6 lat oraz 16 najmłodszych mieszkańców gminy.

źródło: Urząd Gminy Przygodzice

Przedszkole w Dębnicy mieści się w budynku, który lata świetności ma już za sobą. Wiek nie byłby aż takim problemem, gdyby nie brak przestrzeni wewnątrz. Do placówki na co dzień uczęszcza około 50 dzieci, a praca z nimi biorąc pod uwagę zabawki i liczne pomoce edukacyjne, jest nie lada wyzwaniem. – Budynek naszego przedszkola ma już swoją historię, ponieważ on juz tu bardzo długo funkcjonuje. Zaczynaliśmy jako przedszkole jednoosobowe przez pięć godzin, w tej chwili przedszkole jest czynne dziesięć godzin i są dwa oddziały, a to i tak za mało. Przez lata funkcjonowania tego przedszkola ulepszaliśmy warunki pod względem  organizacyjnym, wzbogacaliśmy bazę przedszkola, robiliśmy, co się dało. jedyny warunek, którego nie umieliśmy tutaj spełnić, to metraż – mówi dyrektor Przedszkola w Dębnicy Aurelia Poprawa.

W przedszkolu jest ciasno, brakuje przestrzeni do swobodnych działań. Trudno w takich warunkach prowadzić codzienne zajęcia, a co dopiero takie, których wymaga rozwój dzieci ze specjalnymi potrzebami. – Coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Potrzebne są dodatkowe sale do zapewnienia dzieciom terapii logopedycznej, terapii ręki, zajęć  korekcyjno-kompensacyjnych, zajęć emocjonalnych. Żyjemy teraz w takich czasach, gdzie ta pomoc psychologiczno-pedagogiczna powinna być zapewniona w każdej placówce – wyjaśnia Iwona Król, pedagog specjalny i nauczycielka wychowania przedszkolnego w Dębnicy.

W starym budynku przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami i personelem muszą wytrzymać jeszcze ponad rok. Są już plany budowy nowej siedziby całego kompleksu przedszkolno-żłobkowego, a tan ma powstać na terenach pomiędzy szkołą podstawową w Dębnicy a ulicą księdza Cierpki. – Wchodzimy w fazę realizacji wcześniej zaplanowanej inwestycji. Pierwszym etapem było oczywiście opracowanie kompleksowej dokumentacji. Po uzyskaniu dofinansowania, ogłosiliśmy postępowanie przetargowe, obecnie jesteśmy na etapie otwarcia ofert i rozstrzygania tego postępowania – mówi Lucyna Koczorowska, zastępca wójta gminy Przygodzice.

Realizacja projektu po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą ma potrwać 16 miesięcy, a otwarcie nowej siedziby placówki jest planowane na początek września 2025 roku. – Będzie to budynek parterowy o powierzchni nieco ponad 1900 metrów kwadratowych. Będzie się składał z czterech oddziałów przedszkolnych po 25 dzieci, do tego jeden oddział żłobkowy z zapleczem; żłobek przeznaczony na 16 dzieci. Mamy również w planach wybudowanie stołówki i zaplecza kuchennego. Stołówka docelowo przeznaczona będzie również dla dzieci szkolnych – dodaje Lucyna Koczorowska.Trzeba będzie zagospodarować też przestrzeń wokół, w tym place zabaw i parkingi. To będzie nowoczesny przestronny budynek spełniający wszelkie standardy. Dzieciom i personelowi przedszkola ma być tam wygodnie i przyjemnie wspólnie się uczyć, rozwijać i spędzać czas.

Jak wygląda finansowanie inwestycji? W sumie budowa nowego kompleksu ma pochłonąć około 12 milionów złotych, z czego ponad 8 milionów gmina pozyskała w ramach rządowego programu Polski Ład. – Montaż finansowy jest trochę skomplikowany, ponieważ mamy część przedszkolną, która de facto podlega pod edukację oraz część żłobkową, która jest de facto pomocą społeczną, dlatego szukamy różnych źródeł. Na dzień dzisiejszy mamy już pozyskane środki w wysokości ponad jednego miliona 100 tysięcy złotych z programu Maluch+. Co ważne, są to środki nie tylko na budowę tego żłobka, ale również na jego funkcjonowanie w okresie pierwszych 36 miesięcy – tłumaczy Piotr Kryszczak z przygodzickiego urzędu gminy.

W kwestii budowy przedszkola gmina złożyła wniosek do programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na kwotę około 4,5 miliona złotych. Wniosek znajduje się na liście rezerwowej. O tym, czy to dofinansowanie trafi do Przygodzic, zaważy decyzja marszałka o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na program.

To nie jedyny tego rodzaju budynek, który ma powstać na terenie gminy Przygodzice. Zaraz po przedszkolu z oddziałem żłobkowym w Dębnicy, w pobliskim Czarnymlesie ma się rozpocząć inwestycja niemal bliźniacza w założeniu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz