DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Będzie drożej niż zakładano. Przebudowa Ronda Bankowego na finiszu

Prace przy przebudowie Ronda Bankowe wchodzą już w końcowy etap. Okazało się, że cała inwestycja kosztować będzie więcej, niż zakładano.

O dodatkowych kosztach poinformowała m.in. radna miejska, Sylwia Nowicka. W swoich mediach społecznościowych napisała: „Radni otrzymali materiały, z których wynika, że brakuje pieniędzy na tzw. roboty dodatkowe przy przebudowie Ronda Bankowego. Pierwotny plan zakładał, że na roboty dodatkowe zabezpieczone kwotę 150 tysięcy złotych, teraz jest wniosek o zwiększenie o 650 tysięcy złotych do kwoty 800 tysięcy – za same roboty ponadplanowe, nieprzewidziane. W materiałach nie na informacji co wchodzi w skład tych dodatkowych prac.”

Okazuje się, że dodatkowe koszty to m.in. – To przede wszystkim prace związane z rozbiórką nawierzchni wcześniej niezinwentaryzowanej. Poszerzenie terenu zielonego na środku ronda wymagało rozebrania starej nawierzchni. Zakładaliśmy, że jest ona nieco cieńsza. Okazało się, że pod 30 centymetrami masy bitumicznej znajduje się jeszcze cała nawierzchnia z bruku kamiennego. To koszt rozbiórki, wywozu i koszty przywiezienia ziemi. Musieliśmy wymienić połowę przykanalików – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. Wydłużono również chodnik przy ulicy Zamenhofa oraz przy ulicy Wrocławskiej.

Druga sprawa, czyli około 300 tysięcy złotych to tak zwana waloryzacja kosztów budowlanych poniesionych przez głównego wykonawcę. – To ustawodawca dookreślił, że firma ma prawo zażądać takiej waloryzacji i w momencie, gdy dochodzą obiektywne czynniki związane ze wzrostem kosztów. W tym przypadku tak się właśnie stało – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Obecnie trwa wylewanie finalnej powierzchni jezdni. Ta na okręgu została już położona, teraz trwają prace przy wyrównywaniu nawierzchni przy wjazdach i wyjazdach ze skrzyżowania we wszystkich kierunkach. Prace związane z układaniem wierzchniej masy ścieralnej potrwają około tygodnia. Inwestycja będzie gotowa w całości najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca. Przebudowa ronda oraz rewitalizacja Parku Kilińskiego będzie kosztować około 10 milionów złotych, z czego około 95% kosztów ma być poryte dofinansowaniem z programu Polski Ład.

Decyzją Beaty Klimek, prezydent miasta w środę o godzinie 14.30 zwołana zostanie nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, podczas której radni będą dyskutować na temat dodatkowych kosztów na przebudowę Ronda Bankowego. Sesję pokażemy oczywiście NA ŻYWO na antenie Telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info.

Napisz do autora

Komentarze (14)
 • A
  Anna

  poniedziałek, 13 maja, 2024

  Tak wyglądają prawie wszystkie duże inwestycje w mieście. Najpierw wygrywa firma, która przebija niską ceną oferty innych, a potem w trakcie okazuje się, że trzeba dołożyć kasy bo coś tam coś tam. A to niespodziewane wydarzenia pogodowe, a to niespodzianki podziemne, a to jak tutaj nagle „wyspa” na środku ronda musi być większa. To nie buduje się wg projektu tylko na oko? To jakieś jaja są.

  Odpowiedz
  • O
   Oburzony

   poniedziałek, 13 maja, 2024

   Nikt nie wiedział z czego zrobiona jest nawierzchnia? A po co tyle tych kwiatów, zielska które za chwilę zwiędnie? Pewnie kolega prowadzi firmę ogrodnicza

   Odpowiedz
 • H
  Heheszek

  poniedziałek, 13 maja, 2024

  Już po wyborach. Wszystko gra.
  Vice bez zaufania mieszkańców, ale ciągle z zaufaniem Pani Prezydent.
  Rada również dostała czerwoną kartkę od mieszkańców, ale tu również się już wszystko zgadza.
  Kolejnych nagłych sesji będzie więcej.
  Radni w swoim świętym oburzeniu dołożą kaski.
  Pieniędzy też będzie potrzeba więcej. Na wieeeele rzeczy.
  Ale tam. Żużelek, kosz, ręczna, majostaszki. Lud udźwignie i dodatkowe koszty z uśmiechem na ustach. Z sercem do portfeli mieszkańców.
  Zabrakło 800 tysięcy na zadaniu za 10 baniek – wszystko świetnie.

  Odpowiedz
 • J
  Ja...

  poniedziałek, 13 maja, 2024

  Nie można się doprosić w Miejskim Zarządzie Dróg o utwardzenie tłuczniem kilkunastometrowego odcinka ulicy, bo podobno nie ma na to środków. A tu proszę, przebudowa ronda pochłania bajońskie kwoty i na same ,,dodatkowe nieprzewidziane” prace, cokolwiek to znaczy, trzeba wydać jedyne 800 tys. zł. Miało być 150 tys., ale wyszło ,,nieco” więcej. Po prostu kpiny sobie robią z ludzi.

  Odpowiedz
  • M
   Martyna

   poniedziałek, 13 maja, 2024

   Do wymiany zespół doradzający przy tego typu inwestycjach przy infrastrukturze. Jak można było nie wziąć pod uwagę nawierzchni, przecież są wglądy do dokumentacji
   MZD. Każdy braranżysta ma to tym bardziej miasto. Nieodpowiedzialne, nieprofesjonalne, żenujące tłumaczenie o braku wiedzy na temat warstwy nawierzchni. ŻENADA! Ale tak jak ktoś wyżej pisał juhu stal, juhu szlaka, juhu królestwo w przetargach.
   Mam nadzieję, że jutro na sesji będzie ostro i merytorycznie. Machnąć się o bagatela 650k i czuć się bezkarnym bo nie za swoje..

   Odpowiedz
 • M
  myślący

  poniedziałek, 13 maja, 2024

  Czy leci z nami pilot? Zakładali? Tzn., że nikt nic nie sprawdził? Ktoś za to odpowie?

  Odpowiedz
  • W
   wyborca

   poniedziałek, 13 maja, 2024

   żałosne

   Odpowiedz
  • O
   Ola

   środa, 15 maja, 2024

   No i im zrobimy?

   Odpowiedz
 • W
  wyborca

  poniedziałek, 13 maja, 2024

  fajnie, a jakieś personalne konsekwencje?

  Odpowiedz
 • H
  homokabano

  wtorek, 14 maja, 2024

  Parówy!

  Odpowiedz
 • MT7L
  miwszkam tu 78 lat

  wtorek, 14 maja, 2024

  Sami uczeni w tym mieście, wszystko wiedzą, wszędzie byli, zieleni za dużo, betonu za mało.
  Jest wyjście, tyle pięknych domków powstaje w najbliższej okolicy tego „parszywie zarządzanego Miasta”

  Odpowiedz
 • ...

  wtorek, 14 maja, 2024

  a vicek czego tu jeszcze szuka ? wstydu nie ma …

  Odpowiedz
 • A
  adrianna

  wtorek, 14 maja, 2024

  Co na to Muzeum w Lewkowie?

  Odpowiedz
 • B
  Bolek

  wtorek, 14 maja, 2024

  Rondo było dobre a jak mameje nie umieją jeździć to niech siedzą u blacharzy. Mam nadzieję że chociaż przy rondzie bankowym będą światła na przejściu bo tam mandat bo tam mandat można zostać bez ustanku bo albo ktoś przechodzi przez pasy albo ktoś się zbliża do pasów A to według przepisów nadaje się pod mandat

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz