Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Fala gorąca to nie tylko idealny moment na opalanie, wyjście na basen czy po prostu spędzenie dnia na zewnątrz. W taki dzień trzeba przede wszystkim mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i zdrowie. Wysoka temperatura, powyżej 30 stopni C., to ryzyko udarów, zasłabnięć czy poparzenia.
Zestaw obowiązkowy na jutro to okrycie głowy i butelka napoju, najlepiej wody. Wbrew pozorom nie jest wskazany zimny napój, bo organizm do jego ogrzania zużywa energię. A tej nie chcemy tracić, tylko utrzymywać. Do tego wskazany jest krem z filtrem na twarz i miejsca najbardziej narażone na oparzenia, czyli ramiona, kark oraz dekolt.
Wskazane jest unikanie spędzania długiego czasu na otwartym słońcu. Między godziną 12:00 a 16:00 słońce będzie grzać najintensywniej, wtedy właśnie najlepiej poszukać cienia.
A jaka prognoza przewidziana jest dla południowej Wielkopolski na jutro? To przede wszystkim od 31 do nawet 36 kresek na termometrach. W pełnym słońcu, około godziny 13:00-14:00, temperatura ta może być odczuwalna jeszcze bardziej! Niebo praktycznie bezchmurne, małe kłębki chmur będzie można zobaczyć zdawkowo pod wieczór. Wiatr powieje słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Ciśnienie niskie. W nocy spodziewać można się wyładowań atmosferycznych, może gdzieniegdzie zagrzmieć.
Do rekordów jeszcze daleko. W Polsce największy upał odnotowano ostatni raz 29 lipca 1921 roku w Prószkowie w województwie opolskim. Wtedy na termometrach widniało dokładnie 40,2 stopnia Celsjusza. W tym samym dniu w wielkopolskim Zbiersku było niewiele mniej, bo równe 40 stopni. Dla ochłody dodamy, że najniższa temperatura w historii miała miejsce 11 stycznia 1940 roku w województwie mazowieckim. Wtedy w Siedlcach marznięto w – 41 stopniach. Nie ma więc co narzekać na słońce, prawda?
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz