Będzie 14. emerytura. Znamy zasady jej przyznawania

7
Fot. pixabay.com
W Dzień Kobiet prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która przewiduje wypłacenie świadczenia dla seniorów. Tzw. "czternastka" zostanie wypłacona pod koniec roku. Pełnej kwoty, czyli wysokość minimalnej emerytury, nie otrzymają jednak wszyscy. Tym razem, inaczej niż w przypadku trzynastej emerytury, rząd wprowadził pewne regulacje.

„Czternastkę” otrzymają m.in. emeryci i renciści. Pełną kwotę otrzymają seniorzy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 zł brutto. – Pozostali dostaną kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem jeśli senior pobiera emeryturę w wysokości 3 tys. zł, to jego „czternastka” zostanie pomniejszona o 100 zł – tłumaczy Marlena Nowicka, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowy zastrzyk gotówki dostaną osoby, które 31 października będą posiadały prawo do otrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych. – Co ważne „czternastki” nie otrzymają osoby, które z jakiegoś powodu będą miały zawieszone prawo do emerytury czy renty – mówi Marlena Nowicka.

„Czternastka” do rąk bądź też na konta seniorów trafi w listopadzie. „Trzynastka” natomiast już za miesiąc, jeszcze przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Jedno i drugie świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Będą podlegały opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Ważne jednak, że z tych świadczeń nie będą dokonywanie potrącenia i egzekucje – informuje rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału ZUS.

Kwota, jaką rząd przeznaczy na ten cel wynosi 11,4 mld zł. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma 9 mln obywateli.

Autorka tekstu: Aleksandra Barczak

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Jest ok. A Rostowski mówił że pieniędzy nie ma i nie będzie, bo jak oni rządzili (PO PSL ) pieniądze mieli ale przekręty ( karuzele watowskie i inne ambergoldy).

    • Jahaahaa … a ty myślisz że teraz są pieniądze na to ??? Człowieku, pojęcia nie masz jak zadłużyli i jak jeszcze zadłużają Polskę. Za parę lat, jak do ciebie dotrze co się teraz wyprawia, zrobisz tak wielkie oczy jak wiewiórka z „Epoki Lodowcowej” XD

  2. Panie Dyzma nie masz pan czlowieku pojęcia o ekonomii, Ten rząd Polskę zadłużył juz nie tylko na miliardy, ale na BILIONY ZLOTYCH.

  3. Ludzie Polska jest zadłużona na miliardy ,wyjdzie to wszystko ,jak ten rząd zejdzie ze swoich stołków, to wam sie oczy otworzą , nowy rząd dopiero wszystko ujawni co sie w tej chwili wyrabia , nie wiem czy 4 pokolenia będa spłacać te długi ,czy wiecej pokoleń .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick