DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Będzie 10 nowych miast. Jedno z nich w naszym regionie

W tej chwili w Polsce są 944 miasta. Od 1 stycznia 2021 roku będzie ich o 10 więcej. Tradycyjnie pod koniec grudnia Kancelaria Premiera podała do publicznej wiadomości listę miejscowości, które otrzymają bądź odzyskają prawa miejskie. Na liście znajduje się Koźminek leżący w powiecie kaliskim. To jedno z dwóch nowych miast w Wielkopolsce.

„Akt sprawiedliwości dziejowej”

Przedstawiciele poszczególnych miejscowości odebrali we wtorek z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akty nadania statusu miasta. Wśród zaproszonych gości znalazła się Iwona Michniewicz, wójt gminy Koźminek. „Z dumą odebrałam akt nadania statusu miasta miejscowości Koźminek. Gratuluję poprzedniemu wójtowi, pracownikom urzędu i radnym za ogromny wkład pracy w odzyskanie tej godności. Mieszkańcom życzę, aby potrafili cieszyć się i szanować ten zaszczyt i przywilej” – napisała na fanpage’u wójt Koźminka Iwona Michniewicz, która od 1 stycznia 2021 roku będzie mogła się tytułować Burmistrzem Gminy i Miasta Koźminek.

Premier Morawiecki, wspominając w przemówieniu o miejscowościach, które w XIX wieku utraciły prawa miejskie, podkreślił, że ich ponowne nadanie jest „aktem sprawiedliwości dziejowej”. – Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość – zaznaczył szef rządu.

Koźminek był miastem

Koźminek przed wiekami otrzymał prawa miejskie. Wydarzyło się to w XIV wieku. Represje carskie doprowadziły do tego, że utracił status miasta w 1870 roku. Zatem 1 stycznia 2021 roku odzyska go dokładnie po 150 latach. W miejscowości znajdują się zabytkowe obiekty jak Kościół parafialny pw. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty wybudowane na przełomie XV i XVI wieku. Zabytkowy charakter mają również kaplica ewangelicka z 1903 roku, a także szkoła parafialna i mieszkanie Kantora. Koźminek może się również pochwalić dworem wzniesionym w XVIII wieku.

Z Koźminka pochodzi kilka wybitnych postaci począwszy od Franciszka Młokosiewicza – generała Królestwa Polskiego i bohatera kampanii napoleońskich (ur. 1769) oraz Andrzeja Mielęckiego – lekarza i uczestnika akcji niepodległościowej na Śląsku (ur. 1864 r.), przez wybitną socjolog i prof. Uniwersytetu Łódzkiego Jolantę Kulpińską (ur. 1928 r.), po Aleksandrę Dawidowicz (ur. 1987 r.) – kolarkę górską i uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012).

Nowe miasta, które nabędą prawa 1 stycznia 2021 roku

  1. Kamieniec Ząbkowicki (powiat ząbkowicki, woj. dolnośląskie),
  2. Goraj (powiat biłgorajski, woj. lubelskie),
  3. Kamionka (powiat lubartowski, woj. lubelskie),
  4. Sochocin (powiat płoński, północna cześć woj. mazowieckiego),
  5. Solec nad Wisłą (powiat lipski, woj. mazowieckie),
  6. Wiskitki (powiat żyrardowski, woj. mazowieckie),
  7. Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie),
  8. Wodzisław (powiat jędrzejowski,  woj. świętokrzyskie),
  9. Budzyń (powiat chodzieski, woj. wielkopolskie),
  10. Koźminek (powiat kaliski, woj. wielkopolskie).

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • O
    Obserwator

    środa, 30 grudnia, 2020

    Koźminek w XIV wieku, panie redaktorze, był miastem polskim! Powstał na prawie niemieckim, ale jako miasto polskie w Polsce (Koronie).

    Odpowiedz
  • P
    Pytek

    środa, 30 grudnia, 2020

    A co Z Ostrowe ?
    Będzie miał prawa miejskie?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz