Będą tzw. testy kombo. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie

5
Fot. facebook.com/Ministerstwo Zdrowia
W związku z bardzo wysoką liczbą zakażeń wirusem grypy, RSV oraz SARS-CoV-2, szef resortu zdrowia podpisał specjalnej rozporządzenie. Na jego podstawie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mieli możliwość wykonać u pacjenta szybki test antygenowy, tzw. test kombo.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatnich 9 dni potwierdzono 389 tysięcy zakażań i podejrzeń zakażenia. Spadła liczba chorych dzieci. – W ostatnich 9 dniach obserwujemy lekkie wyhamowanie epidemii grypy – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Adam Niedzielski, szef resortu poinformował, że podpisał rozporządzenie, które ma zapewnić pacjentom bezpłatny dostęp do tzw. testów kombo, czyli takich, które pozwolą rozpoznać rodzaj zakażenia wirusowego: grypę, RSV i SARS-CoV-2. – Pomogą też ustalić terapię i ograniczyć nadmierną antybiotykoterapię – dodał.

Do aptek ustawiają się długie kolejki Polaków, którzy szukają dostępnych leków. W ostatnich tygodniach znikają one z półek natychmiastowo. Zdaniem szefa resortu zdrowia wszystko jest pod kontrolą. – Dostęp do leków jest zapewniony, ale z hurtowni szybko ich ubywa. Dlatego monitorujemy ich ilość, także w aptekach. Dzięki TZF Polfa mamy pewność, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie. Rozmawiamy też z innymi producentami w sprawie leków przeciwwirusowych – poinformował podczas konferencji prasowej.

Szpitale (także te w regionie) borykają się z przepełnionymi oddziałami. – Mamy do czynienia z niemalże 100% obłożeniem. Mowa tu o internie, kardiologii, geriatrii, czyli z tymi oddziałami, gdzie trafiają pacjenci z powikłaniami pogrypowymi – mówi Adam Stangret, zastępca kierownika SOR w Ostrowie Wielkopolskim. Z kolei pediatria ma do czynienia z nadwyżką pacjentów. – Mamy tam 25 miejsc, a jeszcze na początku tygodnia na oddziale było 28 pacjentów – informuje Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

Sytuacja jest podobna także w szpitalu w Pleszewie, Krotoszynie, Jarocinie, czy Ostrzeszowie. – Liczba pacjentów rośnie lawinowo. Są to osoby z ciężkim przebiegiem infekcji górnych dróg oddechowych – dodaje Jarosław Iwaszkiewicz, dyrektor ds. medycznych Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Szpitale w południowej Wielkopolsce zakazały lub znacznie ograniczyły odwiedziny chorych w szpitalach, dlatego warto zapoznać się z aktualną sytuacją w danej placówce.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. W szkołach dzieci chorują na potęgę, ale ani Czarnek, ani Niedzielski nawet nie pisną się na temat przejścia na zdalne. I tak się zarażają jedno od drugiego. Podczas covidu, jak zachorowało jedno dziecko w klasie (lub nauczycielka), to wszyscy uczniowie musieli siedzieć w domach…

  2. Kiedy do wyszczepionych dotrze że będą chorować coraz częściej i ciężej? Wasz układ immunologiczny został zmasakrowany przez mRna. Zero odporności. Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick