DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Będą płacić więcej. Mieszkańców gminy Odolanów czekają podwyżki

W gminie Odolanów za nieco ponad miesiąc mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz odpadów segregowanych. – Po ostatnich podwyżkach, które teraz wejdą w życie od kwietnia tego roku, stawka dla jednej osoby wynosił 30 złotych; dla dwóch, trzech osób – 31 złotych; dla czterech i pięciu – 29,5 złotych od osoby; dla sześciu – 26,5; dla siedmiu i więcej – 26 złotych – informuje Paweł Serafin z odolanowskiego urzędu.

Najmniejsza podwyżka, bo o 2 złote dotyczy samotnie gospodarujących – odolanowscy radni uznali, że takie osoby same ponoszą koszt rachunków za budynek czy mieszkanie, w którym przebywają na co dzień. – Dla dwóch, trzech osób, to jest wzrost o 3 złote: dla czterech, pięciu o 3,5; z kolei dla sześciu o 4 złote – tłumaczy Paweł Serafin. Z kolei dla siedmiu i więcej osób – wzrost o 4,5. Dodatkowo, jeśli ktoś posiada kompostownik i nie odprowadzają bioodpadów do kontenera, może liczyć na minimalny wzrost ulgi – ta wzrosła z 2 złotych do 2,5. W gminie Odolanów nie obowiązuje zniżka związaną z Kartą Dużej Rodziny, a to ze względu na zróżnicowany system opłat, który został tam wprowadzony już w 2013 roku. Tegoroczna podwyżka za wywóz śmieci na ziemi odolanowskiej jest pierwszą od trzech lat. – Nie było większej potrzeby, jeśli chodzi o wprowadzanie nowego systemu opłat dla mieszkańców. Wszystko zostało spowodowane tym, że dzisiaj mamy większą inflację, mamy również podwyżkę kosztów utrzymania, co spowodowało, że musieliśmy, wręcz zostaliśmy zmuszeni do wprowadzenia podwyżek i takie wprowadzamy, dlatego, że inaczej nie opłacałoby się nam w żaden sposób pracować nad czystością naszego miasta – mówi Jan Prokop, zastępca burmistrza Odolanowa

Władze gminy podwyżki tłumaczą rosnącymi kosztami gospodarki odpadami, na co wpływ ma m.in. wzrost inflacji, cen energii i minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku, by uniknąć podwyżek cen wywozu śmieci, gmina dołożyła 600 tysięcy złotych. W tym roku dopłata z budżetu odolanowskiego samorządu była minimalna.

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • S
  Szok

  niedziela, 26 lutego, 2023

  A w Ostrowie Wielkopolskim bez zmian. 27 zł od osoby i dodatkowo ulga dla wielodzietnych rodzin w wys 30%. Można?!

  Odpowiedz
 • M
  Mieszkaniec

  niedziela, 26 lutego, 2023

  Drożej niż u nas w Nowych Skalmierzycach

  Odpowiedz
 • M
  Maniek

  niedziela, 26 lutego, 2023

  Mieszkańcy Odolanowa muszą przecież zapłacić za budowę basenu. Przerost formy nad treścią.

  Odpowiedz
 • O
  Obywatel

  poniedziałek, 27 lutego, 2023

  A w gminie Ostrów 35 zł na osobę – kto ma więcej?

  Odpowiedz
 • J
  Ja

  poniedziałek, 27 lutego, 2023

  Gmina Przygodzice 36 zł /osoba

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz