Będą dodatkowe pieniądze na fotowoltaikę

2
Władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zapowiadają dodatkowe pieniądze na fotowoltaikę, z której będą mogły skorzystać nie tylko samorządy, ale także gospodarstwa domowe. Fundusze unijne rozdysponowane w ostatnich miesiącach szybko się wyczerpały, a chętnych nie brakuje. Stąd pomysł o przekazaniu przez UMWW kolejnych pieniędzy.

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim powraca problem smogu. Dotyczy on już nie tylko wielkich aglomeracji, ale także mniejszych miast, jak Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Pleszew, Ostrzeszów czy Jarocin, gdzie także czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają normy. Pomysłów na walkę ze szkodliwymi pyłkami PM10 i PM2,5 nie brakuje, ale wszystkie wymagają dużych nakładów finansowych, systemowych działań oraz zmiany świadomości mieszkańców zanieczyszczonych miast.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Sejmik województwa wielkopolskiego już wiosną tego roku podjął uchwałę dotyczącą ograniczenia materiałów, którymi można ogrzewać budynki. Zmiana kotłów na bardziej ekologiczne jest rozłożona na przestrzeni lat i ma dotyczyć ma nie tylko prywatnych właścicieli, ale także placówki publiczne, jak budynki urzędów, szkoły itd.

Samorządy mogły skorzystać już z unijnej dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych, ale to nie koniec. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapowiada, że przeznaczy dodatkowe pieniądze na ten cel. – Uważam, żę zamiana dotychczasowego ogrzewania na odnawialne źródła energii to właściwy kierunek, w którym powinniśmy zmierzać – mówi nam Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. I tylko należy żałować, że przez ewidentne spieprzenie przez urząd pani Klimek wniosku, z tych dodatkowych pieniędzy skorzystają inni, czekający pod kreską w kolejce. Ostrów nie, bo nasz wniosek wylądował w koszu. Dziękujmy tej wspaniałej prezydencji.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick