DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Beata Klimek z absolutorium. Nie wszyscy radni byli za

Rajcy Ostrowskiej Rady Miejskiej zdecydowali o przyznaniu prezydent Ostrowa Wielkopolskiego wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w 2022 roku. Decyzji nie podjęli jednak jednogłośnie. W przypadku pierwszej uchwały za było 12 radnych, w przypadku drugiej 13.  Szczegóły opisujemy na wlkp24.info.

Fot. UM Ostrów Wielkopolski

Czerwcową sesję Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego można zaliczyć do jednej z najważniejszych w ciągu roku. Rajcy podejmowali m.in. uchwały w sprawie przyznania prezydent miasta wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok.

Pierwszą podejmowaną przez radnych uchwałą była ta o przyznania wotum zaufania dla Beaty Klimek. Przed głosowaniem prezydent przypomniała najważniejsze inwestycje zrealizowane w 2022 roku, mówiła o działaniach jakie podejmował samorząd. Raport o stanie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przedstawił Ryszard Grobelny, doradca strategiczny Związku Miast Polskich. (dokument dostępny jest w systemie e-sesja)

Po tym rozpoczęła się debata, w której głos zabierali radni. Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej porównał Beatę Klimek do partii rządzącej w Polsce. – Z panią prezydent jest trochę jak z PiS. Przed przejęciem władzy grzmieli o Polsce w ruinie. Jak się okazało nie była to diagnoza, a zapowiedź działań. W dziewiątym roku pani rządów nasze miasto, które się dobrze rozwijało ma się bardzo źle. Ta diagnoza to nie efekt moich wewnętrznych przekonań, ale moich wielu rozmów z mieszkańcami – mówił.

Radna Joanna Lisiak z klubu Przyjazne Miasto zajęła stanowisko w sprawie wspomnianego raportu w imieniu radych swojego ugrupowania. – Miasto Ostrów Wielkopolski pod wodzą Beaty Klimek jest miastem, w którym widać znaczący postęp w wielu dziedzinach, miastem, które cechuje otwarte podejście do komunikacji i gotowość do wysłuchania opinii społecznych stanowiących podstawę demokratycznego procesu podejmowania decyzji – tłumaczyła.

Głos zabrał również radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Korzeniewski. – Dochody bieżące zwiększają się szybciej niż wydatki bieżące, to świadczy o dobrej kondycji finansów miasta. (…) Raport czytało się niekomfortowo, często był jedynie biuletynem statystycznym albo niekończącą listą aktywności prezydenta – mówił.

Do słów radnych odniosła się prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Ocena wyartykułowana przez radnego Jakuba Paducha jawi się jako ocena bardzo osamotniona taka, która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. (…) W 2002 roku zadłużenie miasta wynosiło blisko 60% do całości naszego budżetu, a w roku 2022  to 30%. Połowa tego, z czym miasto mierzyło się w roku 2002. To jest moja najkrótsza odpowiedz na zarzut, że miasto jest na skraju bankructwa, że miasto się zadłuża – tłumaczyła.

Po dyskusji trwającej ponad 2 godziny radni przeszli do głosowania nad przyznaniem wotum zaufania. Za było 12 rajców, przeciw 6, trzech radnych wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny.

Screen z transmisji obrad Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego/ system e-sesja

W następnej części sesji prezydent Beata Klimek omówiła sprawozdanie finansowe miasta Ostrowa Wielkopolskiego za 2022 rok oraz sprawozdanie dotyczące rocznego Prezydenta Miasta z wykonania budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za 2022 rok. W prezentacji multimedialnej podsuwała inwestycje zrealizowane w ubiegłym roku, mówiła też o programach społecznych ekologicznych i wszelkich działaniach podjętych przez władze na rzecz mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. – Skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej podjął uchwalę, w której wyraził opinię pozytywną o przedłożonym przeze mnie sprawozdaniu z wykonania budżetu za ubiegły rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego. Jest to z naszego punktu wiedzenia najważniejsza, najistotniejsza opinia, bo została wydana przez zewnętrzny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ich gospodarki finansowej – tłumaczyła prezydent Klimek.

Następnie przedstawiono opinie komisji merytorycznych w sprawie wykonania budżetu miasta oraz zapoznano się z opinią Komisji Rewizyjnej i  oraz  z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej.

Po tym rozpoczęła się dyskusja, w której głos zabierali radni poszczególnych klubów. Ta była jednak nieco krótsza niż debata nad raportem o stanie miasta. Przed 15.00 rajcy podeszli do głosowania nad przyznaniem absolutorium prezydent Beacie Klimek. Za było 13 radnych, 9 osób wstrzymało się od głosu, nikt nie zagłosował przeciw, a jeden z radnych był nieobecny.

Screen z transmisji obrad Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego/ system e-sesja

Napisz do autora

Komentarze (7)
 • M
  mieszkaniec

  poniedziałek, 19 czerwca, 2023

  Jak wspomniał jeden z radnych miasto,j ak wynika z raportu bogate i zasobne, stać jest na zapłacenie firmie pana Grobelnego 25 tysięcy złotych za raport, który w innych gminach przygotowują urzędnicy, ale nie stać na zapłacenie tych 25 tysięcy na naukę pływania dla 6 latków. Takie to nasze bogactwo.

  Odpowiedz
  • M
   myślący

   poniedziałek, 19 czerwca, 2023

   To jest nic, rok temu wydano 18 milionów na stadion żużlowy z publicznych pieniędzy. Obecnie klub dzielnie walczy o utrzymanie w środkowej lidze, za to mamy plandeki, drenaż i oświetlenie uruchamiane z rok czy dwa w roku. 😀

   Odpowiedz
   • Z
    zzz

    poniedziałek, 19 czerwca, 2023

    Na bogato… oświetlenie włączone jak jest jasno

    Odpowiedz
 • C
  czytelnik

  wtorek, 20 czerwca, 2023

  Pani Grochowska w pierwszym głosowaniu ma zaliczony podwójny głos, widać to na grafice….

  Odpowiedz
  • O
   ostrowianin

   środa, 21 czerwca, 2023

   W radzie są dwie Elżbiety, Grocholska i Grochowska. Załóż okulary.

   Odpowiedz
 • C
  czytelnik

  wtorek, 20 czerwca, 2023

  Rysiu jednak w formie, brawo za głos przeciw!! dla wotum zaufania.

  Odpowiedz
  • O
   ostrowianin

   środa, 21 czerwca, 2023

   Czy mamy w radzie jakiegoś radnego imieniem Rysiu?

   Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz