Barszcz Sosnowskiego – co robić, gdy znajdziemy trującą roślinę?

0
Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która często pojawia się na terenach naszego kraju. Należy pamiętać, że jest bardzo trująca i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Gdy znajdziemy Barszcz Sosnowskiego, możemy powiadomić odpowiednie służby, które zlikwidują roślinę tak, aby nie zagrażała innym.

Co należy zrobić, gdy znajdziemy taką roślinę? Najważniejsze to nie podchodzić do niej i nie dotykać! Poparzenie Barszczem Sosnowskiego może być bardzo groźne – to trująca roślina! Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Ponieważ zanim pojawią się objawy oparzeń, mija długi czas, przy nieświadomości ryzyka ofiary oparzeń nierzadko intensywnie i długo mają do czynienia z rośliną, a narażone są zwłaszcza dzieci.

CZYTAJ TEŻ: Przed Marcelem ostatni autoprzeszczep! Leczenie chłopca na ostatniej prostej!

Gdy znajdziemy Barszcz Sosnowskiego, zadzwońmy na straż pożarną. – My nie zlikwidujemy rośliny, ale zabezpieczymy teren, gdzie ona występuje. Po kontakcie z odpowiednimi służbami znajdziemy zarządcę terenu. Usuwaniem takich roślin zajmują się wyspecjalizowane osoby – mówią strażacy.

Nie bójmy się zadzwonić do nich. – Tak samo, jak odpowiadamy na zgłoszenia dotyczące rojów pszczół, os czy szerszeni, to odpowiemy także na takie zgłoszenie – dodają mundurowi.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick