Barbórka – nie tylko na Śląsku

2
źródło: materiały prasowe PGNiG
Dzień Górnika, czyli powszechnie znana Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone zawsze 4 grudnia w dzień świętej Barbary z Nikomedii – patronki „dobrej śmierci i trudnej pracy”. Choć to święto przede wszystkim kojarzy nam się z regionem Śląska, gdzie w Polsce wydobywa się najwięcej węgla, to św. Barbarę za patronkę wzięli sobie także geolodzy oraz przedstawiciele profesji zajmujących się poszukiwaniem paliw kopalnych.

Kto więc świętuje Barbórkę w naszym regionie? Być może nie wszyscy wiedzą, że tę uroczystość celebrują choćby pracownicy odolanowskiego oddziału PGNiG. Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku Oddział w Odolanowie zajmuje się produkcją gazu wysokometanowego grupy E z gazu zaazotowanego pochodzącego z kopalń PGNiG SA Oddziału w Zielonej Górze, sprężaniem gazu wysokometanowego i przesyłaniem go do krajowej sieci przesyłowej lub podziemnego magazynu gazu, odzyskiem helu z gazu ziemnego zaazotowanego, jego oczyszczaniem i skraplaniem oraz dostarczaniem skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Historia odolanowskiego oddziału jednego z największych koncernów naftowych w środkowej części Europy sięga lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. Obecnie PGNiG Odolanów zatrudnia około 140 osób (pracowników fizycznych oraz administracji) i to właśnie pod ich adresem składamy serdeczne życzenia z okazji Dnia Górnika.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick