Banki krwi apelują o pomoc! Zapasy są dramatycznie niskie!

3
Zapasy w bankach krwi są dramatycznie niskie. Brakuje wszystkich grup krwi, nawet tych najrzadszych. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o oddawanie drogocennego leku do wszystkich honorowych krwiodawców i każdego zdrowego człowieka, kto może i chce podzielić się swoją krwią.

Wakacje to bardzo trudny czas dla szpitali i banków krwi. Drogocennego leku jest wtedy bardzo mało, a to właśnie podczas wakacji jest ona najczęściej potrzebna. Dochodzi bowiem do wielu wypadów, w których osoby poszkodowane uratuje jedynie podanie jednostek jego grupy krwi.

CZYTAJ TEŻ: Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego ma już trzy lata [ZOBACZ WIDEO]

Tak dramatycznych stanów w banku krwi nie było dawno. Wszystkie grupy są na bardzo niskim poziomie. Problemem są nie tylko wakacje, ale trwająca epidemia koronawirusa. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami i obawą przed zakażeniem, część osób zrezygnowała z oddawania krwi. To błyskawicznie przełożyło się na poziomy tego bezcennego płynu w rezerwach.

Fot. CKiK Kalisz

Oddać krew może każda zdrowa osoba, która nie przebywa w danej chwili w kwarantannie oraz nie wykazuje żadnych objawów grypopochodnych takich, jak: gorączka, kaszel lub ogólne osłabienie. Każdy musi przejść dodatkowe badania i wywiad odnośnie stanu zdrowia, czy pobytu za granicą. Każdego krwiodawcę obowiązuje maseczka, obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz zachowania odstępu.

Najbliższa okazja, by podzielić się drogocennym lekiem, nadarzy się 19 lipca, czyli w najbliższą niedzielę w Raszkowie. Akcja odbędzie się na raszkowskim rynku od godziny 10.00 do 14.00.

Fot. raszkow.pl
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. 1
  3

  jak jesty taka cenna to trzeba za nią płacić a nie nauczyli się w PRLu za darmo i myślą że tak będzie do usranej śmierci

 2. 1
  2

  Człowiek chętnie by oddał krew, ale w Ostrowie można to zrobić jedynie w dni powszednie do 14:30, kiedy to większość ludzi pracuje. Może by Centrum Krwiodawstwa pomyśli o chociaż jednym dniu w tygodniu z wydłużonym czasem pracy.

  • 2
   1

   przecież dają zwolnienie z pracy za dzień oddania więc co za brednie o czasie pracy wypisujesz

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick