Baltic Pipe przebiegnie przez Odolanów. Rusza rozbudowa tłoczni [ZDJĘCIA]

2
Rozpoczęła się rozbudowa Tłoczni Gazu w Odolanowie. To element zakrojonego na szeroką skalę projektu Baltic Pipe pozwalającego na przesyłanie zwiększenie przepustowości gazu. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Krajowy system przesyłowy gazu zostanie rozbudowany, a jednym z jego elementów będzie rozbudowa Tłoczni Gazu w Odolanowie. Inwestycja pozwoli na zwiększenie przepustowości systemu, a więc przetłaczanie większej ilości gazu pochodzącego z podmorskiego gazociągu Baltic Pipe.

Rozbudowa istniejącej infrastruktury ma się przyczynić także do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz stać się elementem Korytarza Północ – Południe.

Jednym z elementów zakrojonych na szeroką skalę inwestycji będzie przebudowa tłoczni w Odolanowie. Prace w w tym miejscu skupią się na rozbudowie istniejącej tłoczni, węzła przesyłowego oraz wykonaniu połączenia nowych elementów z istniejącą infrastrukturą. Po rozbudowie moc tłoczni ma osiągnąć moc 30 MW, przepustowość oszacowano na poziomie min. 280 000 m3/h do maks. 380 000 m3/h.

Odolanowski element krajowej inwestycji jest o tyle ważny, że będzie to niezbędne ogniwo przesyłania gazu po powstaniu podmorskiego gazociągu łączącego Polskę z Danią.

Inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów:

  • rozpoczęcie budowy – grudzień 2020 r.,
  • prace ziemne, konstrukcyjne i montażowe – do II kwartału 2022 r.,
  • rozruch i odbiory – do III kwartału 2022 r.,
  • eksploatacja Tłoczni Odolanów – III kwartał 2022 r.

Trwają prace przygotowawcze, których następstwem ma być rozpoczęcie robót budowlanych na terenie istniejącej tłoczni w Odolanowie. Najpierw wykonawca skupi się na wzmocnieniu podłoża, budowie tymczasowych dróg dojazdowych, a także przebudowie kolizji gazociągowej.

Rozbudowa tłoczni gazu w Odolanowie jest jednym z pięciu polskich projektów w ramach budowy Baltic Pipe. Pozostałe to:

  • Budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym,
  • Budowa gazociągu relacji Goleniów – Lwówek,
  • Rozbudowa tłoczni gazu Goleniów,
  • Budowa tłoczni gazu Gustorzyn.

Za projekt, budowę oraz eksploatację na terenie Polski odpowiedzialny jest Gaz-System, który realizuje inwestycję wraz z duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu Energinet.

Budowa odcinka gazociągu łączącego Gustorzyn z Odolanowem

źródło wideo: baltic-pipe.eu

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Szumna inwestycja , a w Szklarce Przygodzickiej zwykłym odbiorca nie przyłącza gazu jak to ładnie nazwali z przyczyn ekonomicznych

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick