
Pić bardzo dużo wody, zakryć głowę, smarować się kremem z wysokim filtrem. To tylko podstawowe zasady, których dla własnego bezpieczeństwa trzeba przestrzegać przy takiej pogodzie. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Zbyt długie przebywanie na słońcu może grozić udarem lub poparzeniem, a dodatkowo upał powoduje ospałość, zmniejsza koncentrację, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla kierowców. Dla tych, którzy są w podróży zalecane są częste przerwy i odpoczynek w cieniu. Dla tych, którzy kochają sportową aktywność na dworze zalecenie – nie dziś.
W domu w ciągu dnia lepiej zamknąć okna, rolety, żaluzje, by gorące powietrze powietrze nie wpływało do środka. Wietrzenie zostawić na godziny wieczorne i nocne.
Najważniejsza zasada – nawadnianie. Woda to podstawa, najlepiej niegazowana. Ważna jednak jest cała dieta, bo w upały potrzebne są lekkie posiłki, a ze względu na możliwość wystąpienia salmonelli – przede wszystkim z bezpiecznego źródła. Trzeba uważać na to jak przechowywane i przyrządzane jest jedzenie.
Lekarze zalecają, by w najbardziej gorącej części dnia osoby starsze i małe dzieci nie przebywały na słońcu. Te dwie grupy są szczególnie narażone na udar cieplny i poparzenia.
Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci ani zwierząt. Temperatura w zaparkowanym pojeździe może przekraczać nawet 60 stopni Celsjusza i zagrażać życiu.
Jeśli mimo przestrzegania zaleceń pojawią się dolegliwości – zawroty lub ból głowy, osłabienie należy skontaktować się z lekarzem.
Arleta Zeidler
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz