Akcja „Żonkile” i spotkanie z Andrzejem Wolfem

0
Już po raz trzeci odbędzie się w Jarocinie akcja Żonkile – ogólnopolska akcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie upamiętniająca wybuch powstania w warszawskim getcie – 19 kwietnia 1943r. W tym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia. Postanowiliśmy połączyć to wydarzenie z Rokiem Ireny Sendlerowej oraz uczcić pamięć o Żydach, mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej. Z tej okazji 19 kwietnia na jarocińskim rynku od godziny 10.00 będą rozdawane żywe kwiaty – żonkile, symbolizujące pamięć o Żydach z Ziemi Jarocińskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej – akcja Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Również 19 kwietnia, wieczorem w Kinie Echo w Jarocinie o godzinie 19.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Historia Ireny Sendlerowej”, a po nim spotkanie z reżyserem Andrzejem Wolfem. Bilety w cenie 7 zł. Film dokumentalny o Irenie Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej odznaczonej medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, która w czasie wojny ocaliła 2,5 dzieci żydowskich od śmierci. Wywiad z Ireną Sendlerową jest przeplatany scenami inscenizowanymi. Ciekawostką jest że, wszystkie materiały archiwalne z getta warszawskiego zostały zrealizowane w czasie okupacji przez niemieckich operatorów na zamówienie wydziału propagandy III Rzeszy. Andrzej Wolf- reżyser i operator filmowy. Pracował z Piotrem Łazarkiewiczem nad „Falą”, do Jarocina i festiwalu wrócił z „Podróż w czasie”. W rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim porozmawiamy z nim o jego najnowszym filmie o Irenie Sendlerowej.

24 kwietnia, we wtorek, o godzinie 18.00 w Kinie Echo spotkanie autorskie z Anną Bikont poświęcone książce „Sendlerowa. W ukryciu”. Wstęp wolny „Sendlerowa. W ukryciu” – to opowieść o niezwykłej Polsce i uratowanych przez nią setkach dzieci. Autorka biografii umieściła w wydawnictwie to, co już o Sendlerowej wiemy, ale osadza w szerokim kontekście wydarzeń historycznych. Gorzka i momentami trudna do przyjęcia prawda, wnikliwa analiza danych i faktów – tak można w skrócie powiedzieć o reportażu Anny Bikont. Anna Bikont – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jej książka My z Jedwabnego otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize. Jej ostatnia książka Sendlerowa. W ukryciu została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Od 19 do 24 kwietnia w jarocińskich bibliotekach będą odbywały się lekcje, zajęcia, warsztaty i spotkania dla zorganizowanych grup szkolnych z wykorzystaniem bogatych materiałów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Organizatorami wydarzeń są Stowarzyszenie Jarocin XXI, Muzeum Regionalne i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick