Akcja policji w sierpniowy długi weekend

0
Przed nami kolejny długi weekend. Jak wiadomo, w takich dniach dochodzi do wielu wypadków. Kierowcy jadą szybko i nieuważnie. Aby zmniejszyć zagrożenie, policja przeprowadzi akcję „Bezpieczny weekend”. Funkcjonariusze starają się dbać także o najstarszych mieszkańców naszego kraju. Trwa akcja „ Senior na drodze”.

Tylko w te wakacje doszło w Polsce do prawie 400 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Bardzo często mają one miejsce w trakcie długich weekendów. Zwiększona liczba samochodów poruszających się po drogach, powoduje korki. Kierowcy chcąc dojechać jak najszybciej na miejsce odpoczynku, jadą nieuważnie, wyprzedzają inne auta, stwarzając w ten sposób zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Policja, chcąc zmniejszyć zagrożenie, organizuje akcję „Bezpieczny weekend”.

– Podczas działań policjanci szczególną uwagę zwrócą na brawurę kierowców wszelkich pojazdów m.in. motocykli. Funkcjonariusze będą także eliminować z ruchu pojazdy niesprawne techniczne. Przeprowadzą również kontrole stanu trzeźwości kierowców oraz przebadają ich na obecność innych środków odurzających – informuje sierż. sztab. Małgorzata Łusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Kontrolowani będą nie tylko kierowcy. Piesi nieprawidłowo poruszający się po drodze, zostaną ukarani mandatami. Oni i rowerzyści należą do tzw. grupy „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”, dla których policja przeprowadza specjalne działania o takiej właśnie nazwie.

Policjanci w całym kraju zadbali także o seniorów. Trwa ogólnopolska akcja „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”. W ramach tych działań funkcjonariusze spotkają się z osobami starszymi w 94 miejscowościach na terenie całej Polski. W jakich dokładnie miejscach odbywa się akcja, można sprawdzić na stronie www.seniornadrodze.pl.  Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Pod koniec sierpnia funkcjonariusze spotkają się z seniorami w Jarocinie.
„Porozmawiamy na temat bezpieczeństwa na drogach powiatu jarocińskiego. A dla osób, które przyjadą rowerem, gwarantujemy bezpłatny jego przegląd oraz doposażenie w światła i odblaski” – czytamy na stronie Gminy i Miasta Jarocin. Funkcjonariusze poinformują starszych mieszkańców miasta, jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze. Dlaczego tak ważne są elementy odblaskowe i jak wraz z wiekiem sprawność psychofizyczna wpływa na zdolność kierowania samochodem. Spotkanie odbędzie się w środę 28 sierpnia w Jarocińskim Ośrodku Kultury i będzie trwało od 9.00 do 11.00.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick