Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Policja podkreśla, że piesi obok rowerzystów są najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwo uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego w środę 7 lutego na terenie całej Wielkopolski odbędzie się kolejna edycja akcji NURD (Niestrzeżony Uczestnik Ruchu Drogowego). Ich zadaniem jest „eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego”.
Prawidłowe oznakowanie i zapewnienie dobrej widoczności kierowcom, to klucz do bezpiecznego poruszania się w miejscach, w których jeżdżą samochody. Wielu pieszych ciągle jednak nie przestrzega przepisów i poza terenem zabudowanym nie korzysta z obowiązkowych kamizelek odblaskowych. Ten element garderoby może uratować nam życie. W miastach także warto zadbać o lepszą widoczność. Choć tutaj kamizelka nie jest obowiązkowa, warto ją mieć na sobie, a przynajmniej wyposażyć się w mniejsze elementy odblaskowe.
W trakcie akcji NURD policjanci będą zwracali uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierowcami. Jak mówią, wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa”.
W 2017 roku na terenie Wielkopolski doszło do 500 wypadków i 380 kolizji z udziałem pieszych z winy kierujących. W tych zdarzeniach ucierpiało 506 osób, a 35 straciło życie. Z winy pieszych natomiast doszło w ubiegłym roku do 208 wypadków i 181 kolizji. 172 osoby zostały ranne, a 39 osób zginęło. Wśród kierowców główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (339 wypadków i 217 kolizji, 340 osób rannych, 21 osób zabitych). Natomiast dominującym przewinieniem wśród pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (96 wypadków i 104 kolizje, 76 osób rannych, 21 osób zabitych).
Warto zapamiętać:
– Po poboczu lub jezdni można iść wyłącznie lewą stroną.
– Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
– Pieszy może korzystać z drogi dla rowerów wyłącznie w razie braku chodnika, pobocza lub nie ma możliwości skorzystania z nich. W takiej sytuacji pieszy musi ustąpić miejsca rowerzyście.
– Po zmierzchu poza obszarem zabudowanym pieszy musi używać elementów odblaskowych (widocznych dla innych uczestników ruchu), chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
– Kierowca, który skręca w drogę poprzeczną, musi ustąpić pierwszeństwa osobie przechodzącej na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdża kierujący.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz