Afryka w Dobrzycy? Można ją ujrzeć na własne oczy

0
Co się działo w Afryce, a właściwie na terenach dzisiejszego Sudanu w czasach średniowiecznych? Jak to się stało, że wielu ówczesnych mieszkańców było chrześcijanami? W której świątyni odnaleziono wizerunek Matki Boskiej oraz krzyże? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi na nowej wystawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, poświęconej właśnie Czarnemu Lądowi.

Kolejną niezwykłą wystawę przygotowali przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Tym razem zabierają nas w podróż do Afryki. W salach muzealnych znajdują się eksponaty przedstawiające tajemnicze, dawne życie w Sudanie, historię tego kraju i dawne życie chrześcijańskie. – To jest na pewno bardzo ciekawa forma spędzania wakacyjnych dni, czyli przeniesienie się w dawny, tajemniczy świat Afryki – mówi Kinga Jaroszewska z dobrzyckiego muzeum.

Na wystawie poświęconej dawnej krainie Nubi przedstawione są przede wszystkim zalążki chrześcijańskie, a więc okres średniowiecza w Sudanie. Okazało się, że dawni mieszkańcy byli chrześcijanami, co wielu może zaskoczyć. – Można zobaczyć m.in. wizerunki Matki Boskiej zachowane w jednej ze świątyń, ale także krzyże i fragmenty ceramiki nawiązujące do obrzędów religijnych – dodaje.

Wystawa będzie dostępna prawdopodobnie do połowy października. Można ją obejrzeć sześć dni w tygodniu (z wyjątkiem poniedziałków), a dodatkowo w piątki wstęp do muzeum jest darmowy.

Przenieść się w czasie można w Dobrzycy na dwa sposoby, bowiem cały czas jest dostępna także wystawa poświęcona podróżom ziemiaństwa „Dla przyjemności i z konieczności”. Można na niej obejrzeć pełny ekwipunek zabierany w długie i nieco krótsze podróże zarówno po terenach Polski, jak i innych krajach Europy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick