A zaćmienie obserwowali… przez maski spawalnicze!

0
W Słońce gołym okiem spojrzeć się nie da, ale przez szybkę spawalniczą - jak najbardziej! Wielu ostrzeszowian zdecydowało się obserwować wtorkowe zaćmienie Słońca właśnie dzięki tym przyrządom. To wydarzenie astronomiczne trwało nieco ponad godzinę, a jego kulminacyjny moment wybił kilkanaście minut po 12.00. Zasłonięte zostało niespełna 40% Słońca.

Wiele osób patrzyło dziś w niebo, by zaobserwować najgłębsze od siedmiu lat zaćmienie Słońca. Było ono częściowe, ale i tak robiło nie lada wrażenie. Zwłaszcza na młodszych mieszkańcach Ostrzeszowa, którzy widzieli takie zjawisko pierwszy raz w życiu! – To zjawisko występuje wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawione są w jednej lini, właśnie w takiej kolejności. Gdyby płaszczyzna obiegu Księżyca wokół Ziemi i Ziemi wokół Słońca były takie same oraz gdyby te obiekty nie poruszały się po elipsach tylko po okręgach to zaćmienie Słońca mielibyśmy co miesiąc – tłumaczy Krystyna Podsadny, fizyk.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca będzie można podziwiać 12 sierpnia 2026 roku więc już za cztery lata! Wtedy tarcza Słońca zostanie przysłonięta w około 60-70%. Całkowite zaćmienie Słońce, widoczne w Polsce, będzie miało miejsce dopiero w 2135 roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick