95-latek oszukany metodą „na wypadek”. Stracił mnóstwo pieniędzy

1
Fot. Pixabay
95-letni mężczyzna stracił ponad 20 tys. zł, bo uwierzył osobie, która zadzwoniła do niego ws. rzekomego wypadku syna. Do zdarzenia doszło w Kaliszu. Policja apeluje, by młode osoby rozmawiały ze starszymi członkami rodzin i budowały ich świadomość. "Funkcjonariusze policji nigdy nie żądają przekazania gotówki" - podkreślają mundurowi.

Oszuści znów zaatakowali. Tym razem ofiarą zmyślonej historii padł 95-letni mieszkaniec Kalisza. Bandyci byli na tyle przekonujący, że senior oddał im pieniądze.

To było oszustwo „na wypadek”. Dzwoniący mężczyzna – jak wynika z relacji kaliskiej policji – podszył się pod członka rodziny 95-latka i poinformował, że jego syn spowodował wypadek, a ofiarą jest kobieta w ciąży. „Nieznajomy powiedział, że potrzebne są pieniądze na tzw. kaucję, która została uzgodniona z prokuratorem. W przeciwnym razie sprawca wypadku trafi do więzienia na 8 lat. 95-latek myśląc, że pomaga bliskiej osobie przekazał oszustom ponad 26 tys. zł. Pieniądze wręczył obcemu mężczyźnie, który zapukał do drzwi jego mieszkania. Kiedy senior zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, powiadomił policję” – wyjaśniają kaliscy funkcjonariusze.

Metoda działania tego rodzaju oszustwa jest zbliżona do tzw. „metody na wnuczka”. W tamtym przypadku również zdarzały się historie mówiące o sprawcach tragicznych w skutkach zdarzeń i wypadków drogowych. Oszuści żerują na emocjach osób, do których dzwonią. Tym trudniej zorientować się, że mamy do czynienia właśnie z próbą oszustwa.

„Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie żądają przekazania gotówki. W sytuacji, gdy ktoś telefonicznie prosi nas o pieniądze, najprawdopodobniej jest oszustem. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni do nas oszust, powinniśmy szybko zakończyć rozmowę telefoniczną. W takim przypadku warto skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację, (np. o wypadku bliskiej osoby), którą ktoś przekazał nam telefonicznie” – ostrzegają policjanci.

Apelują nie tylko do seniorów, ale także młodych osób, aby rozmawiały z rodzicami, dziadkami oraz starszymi członkami rodzin i wyjaśniały, jak w tego typu sytuacjach działają przestępcy i w jaki sposób najlepiej się ochronić. Wystarczy kilka powyższych wskazówek, by ochronić oszczędności życia.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick