9. Grand Prix Komeda – krok po kroku

0
Tegoroczna edycja festiwalu filmowego Grand Prix Komeda odbywa się online. W dniach 27 i 28 listopada będzie mieć miejsce kilka wydarzeń: pierwszy dzień festiwalu to spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską, a drugi dzień – rozstrzygnięcie konkursu Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym oraz koncert Marcin Wasilewski Trio.

Festiwal się odbędzie, gruntowna zmiana dotyczy jednak formy festiwalu i to ona determinuje zmiany w programie. Nie będzie spotkań na żywo z publicznością, nie będzie projekcji w kinie Komeda. Całość festiwalu będzie mieć miejsce w sieci. – Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w takiej właśnie formule. Przenosimy nasze działania do sieci, mamy szansę dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych, na co zresztą liczymy – wyjaśnia szefowa festiwalu Maria Szeląg.

Na co zatem może liczyć ostatecznie festiwalowa publiczność? Na spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską, które będzie transmitowane online. Rozmowę z tą doskonale znaną aktorką filmową i teatralną poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski, autor książki  „Aktorki. Odkrycia”, której bohaterką jest właśnie między innymi Małgorzata Kożuchowska. – Wielkie zamiary zderzają się z marną rzeczywistością. Musimy być realistami, ale chcemy ocalić to, co tylko możliwe. Na pewno odbędzie się konkurs Grand Prix Komeda na najciekawszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Mamy znakomite jury w składzie: Tomasz Lach – przewodniczący jury, reżyserka Jagoda Szelc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, kompozytor i wokalista Ralph Kaminski, kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk, oraz nasz przyjaciel, kompozytor – Jan Kanty Pawluśkiewicz – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

W konkursie Grand Prix Komeda wzięło udział siedem filmów. O tym, który kompozytor wygra, dowiemy się 28 listopada, w dniu, w którym miała mieć miejsce festiwalowa gala. Tego samego dnia w sieci będzie można zobaczyć koncert wybitnej polskiej formacji jazzowej – Marcin Wasilewski Trio.

GRAND PRIX KOMEDA FESTIWAL FILMOWY IM. KRZYSZTOFA KOMEDY W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM (online)

SPOTKANIE Z MAŁGORZATĄ KOŻUCHOWSKĄ

KIEDY: piątek, 27 listopada, godz. 19.30

GDZIE: FB OCK, FB Grand Prix Komeda, You Tube OCK, Telewizja Proart, wlkp24.info

Małgorzata Kożuchowska: aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1994). Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in.: nagrody Akademii Teatralnej w Warszawie dla absolwentki, która w pięć lat po jej ukończeniu osiągnęła najlepsze wyniki w zawodzie (1999), Super Jantarem za najlepszy debiut aktorski ostatniego dziesięciolecia – za rolę Ewy Szańskiej w filmie „Kiler” Juliusza Machulskiego na 27. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, głównej nagrody za rolę Żony w przedstawieniu Teatru Telewizji „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2016). Dwukrotna laureatka Telekamery dla najlepszej aktorki (2004, 2005), laureatka Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki (2004). Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Małgorzata Kożuchowska jest gościem tegorocznej edycji festiwalu, a także jurorką w konkursie Grand Prix Komeda. Spotkanie z nią, dostępne online, poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda, autor m.in. książki „Aktorki. Odkrycia”, której bohaterką jest właśnie Małgorzata Kożuchowska.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU GRAND PRIX KOMEDA 2020 NA NAJLEPSZĄ MUZYKĘ W POLSKIM FILMIE FABULARNYM

KIEDY: sobota, 28 listopada, godz. 19

GDZIE: FB OCK, FB Grand Prix Komeda, You Tube OCK, Telewizja Proart, wlkp24.info

W tym roku w festiwalowe szranki stanęło siedem obrazów. W konkursie oceniana jest muzyka w filmie. O tym, który kompozytor wygra, zdecyduje jury w składzie: wokalista i kompozytor Ralph Kaminski, aktorka Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Lach – przewodniczący jury, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyserka Jagoda Szelc oraz kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk.

 

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI:

KIEDY: sobota, 28 listopada, godz. 19

GDZIE: FB OCK, FB Grand Prix Komeda, You Tube OCK, Telewizja Proart, wlkp24.info

 

W tym roku po raz trzeci przyznana zostanie również nagroda za dokonania życia. Dwa lata temu otrzymał ją Zygmunt Konieczny, rok temu – Jan A.P. Kaczmarek. W tym – podczas 9. edycji festiwalu – wręczona zostanie wybitnemu kompozytorowi Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi.

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ: Wybitny muzyk, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor i współautor utworów  autonomicznych szeroko rozumianej klasyki, także fuzji rocka, popu i jazzu. Artysta malarz. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu „Anawa”. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane. Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki teatralnej, związanym z wieloma polskimi scenami. Skomponował też muzykę do wielu polskich filmów, reżyserowanych przede wszystkim przez Kazimierza Kutza, a także m.in.: Feliksa Falka, Janusza Zaorskiego, Waldemara Krzystka, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszkę Holland.

 

KONCERT MARCIN WASILEWSKI TRIO

KIEDY: sobota, 28 listopada, tuż po rozstrzygnięciu konkursu Grand Prix Komeda

GDZIE: FB OCK, FB Grand Prix Komeda, You Tube OCK, Telewizja Proart, wlkp24.info

Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium. Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu.

FILMY KONKURSOWE

  • Eastern, `19, reż. Piotr Adamski, muz. Hubert Zemler (75’)
  • Interior, ’19, reż. Marek Lechki, muz. Jan Sanejko (92’)
  • Ikar. Legenda Mietka Kosza, ’19, reż. Maciej Pieprzyca, muz. Leszek Możdżer (122’)
  • Sala samobójców. Hejter, 20, reż. Jan Komasa, muz. Michał Jacaszek (130’)
  • Supernova, ’19, reż. Bartosz Kruhlik, muz. Endy Yden (Andrzej Strzemżalski) (78’)
  • Szarlatan, ’20, reż: Agnieszka Holland, muz. Mary Komasa, Antoni Komasa Łazarkiewicz (120’)
  • W lesie dziś nie zaśnie nikt, ’20, reż.: Bartosz M. Kowalski, Muz. Radzimir Dębski – Jimek (105’)

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick