500+ na każde dziecko. Od 1 lipca można składać wnioski drogą elektroniczną

0
Do tej pory to świadczenie było przyznawane na drugie dziecko lub już na pierwsze, ale z uwzględnieniem kryterium dochodowego przypadającego na członka rodziny. Teraz tak zwane 500+ dostanie każde dziecko do 18 roku życia, bez względu na to ile zarabiają jego rodzice czy opiekunowie. Od 1 lipca można składać też wnioski, by pieniądze otrzymać. Na razie tylko drogą elektroniczną.

Program 500 plus na drugie i kolejne dziecko w rodzinie działa od kwietnia 2016 roku. Od tamtego czasu polski rząd wydaje rocznie około 70 miliardów złotych na to świadczenie. Od 1 lipca wchodzi w życie kilka zmian odnośnie wypłaty 500 plus. – Główną zmianą po nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci jest brak kryterium dochodowego na pierwsze dziecko. Zniesiony został też wymóg zasądzenia alimentów – mówi Daria Sobańska, p.o. kierownika działu świadczeń rodzinnych w ostrowskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Chodzi m.in. o to, że np. rodzic samotnie wychowujący dziecko nie musi pobierać alimentów od byłego współmałżonka, by 500 plus na dziecko otrzymać.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie na pierwsze i kolejne dziecko? Przede wszystkim złożyć wniosek – od 1 lipca drogą elektroniczną – za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia, strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub przez PUE ZUS.

Tradycyjne, papierowe wnioski będzie można złożyć dopiero za miesiąc, od 1 sierpnia. W Ostrowie Wielkopolskim w dwóch miejscach – siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz biurze obsługi interesanta w urzędzie miejskim.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick