47 osób zakażonych. DPS w Kaliszu w kwarantannie na kolejne 14 dni

0
Fot. Fanpage Krystiana Kinastowskiego
19 pracowników i 28 pensjonariuszy przebywających na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu uzyskało dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Placówka otrzymała już wszystkie wyniki i oczekuje teraz na decyzję sanepidu, jakie będą dalsze kroki w tej sprawie.

Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu to kolejny po placówce w podostrowskich Psarach, którego dotknęły problemy związane z zakażeniem koronawirusem. W poniedziałek w Kaliszu zebrał się sztab kryzysowy. – Na podstawie ustaleń, które zapadły, podjęliśmy decyzję o tym, żeby wszystkich pensjonariuszy DPS-u poddać badaniu na obecność koronawirusa – wyjaśnia włodarz. Na zlecenie służb sanitarnych przeprowadzono pierwszą serię testów u 31 osób z personelu i przekazano je do laboratorium w Poznaniu. To jednak kropla w morzu potrzeb, dlatego włodarz wysłał do Warszawy urzędnika samochodem po odbiór kolejnych 181 testów, aby móc szybciej i sprawniej zweryfikować, kto w ośrodku zakaził się koronawirusem, a kto nie.

CZYTAJ: Miasto wysłało samochód po testy do Warszawy

Dziś rano Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza poinformował, że dotarły już wyniki wszystkich testów na obecność koronawirusa. „Liczba zarażonych to 47 osób, w tym 19 pracowników i 28 pensjonariuszy. Lekkie objawy wykazują 3 osoby z personelu i 10 pensjonariuszy. W najbliższym czasie zostanie wydana decyzja Powiatowego Inspektora Sanitarnego odnośnie zasad dalszego funkcjonowania placówki, która do dzisiaj włącznie pozostaje zamknięta” – poinformował włodarz Kalisza za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

W tej chwili w DPS-ie w Kaliszu przebywa 168 podopiecznych i 44 osoby z personelu medycznego. „9 kwietnia utworzono specjalną linię telefoniczną ze wsparciem psychologicznym. Kierownictwo Domu Pomocy Społecznej otrzymało również numery telefonów do specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, którzy pełnią codzienny, telefoniczny dyżur w godzinach od 8.00 do 20.00. Prezydent Krystian Kinastowski kilkakrotnie rozmawiał z pracownikami DPS-u poprzez połączenie wideo. Każdy z pracowników może na bieżąco kontaktować się w tej formie z prezydentem i podzielić swoimi uwagami, obawami, czy potrzebami – wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego kaliskiego urzędu.

Sanepid podjął jednak decyzję, że placówka zostaje poddana kwarantannie na kolejna 14 dni. Zakażeni pacjenci będą izolowani w miarę możliwości, a zakażony personel będzie przebywał w kwarantannie domowej. Włodarz Kalisza poinformował, że szukany jest personel, który zastąpi ten obecnie znajdujący się w placówce. – Chęć wsparcia personelu objętego kwarantanną zgłosiło 6 pracowników DPS-u, którzy obecnie przebywają poza placówką. Zgłaszają się pierwsi wolontariusze, w tym dwie siostry zakonne. Bardzo mnie cieszy taka postawa. Dziękuję! Ponadto potrzebę wsparcia personelu DPS-u zgłosiłem do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednocześnie informuję, że do DPS-u cały czas płynie pomoc od Miasta. Wczoraj do placówki przywieziono po tysiąc czepków i ochraniaczy na buty oraz 200 fartuchów ochronnych. Dzisiaj otrzymała ona środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, a także przyłbice i maseczki jednorazowe. Ponadto do DPS dotrze dzisiaj również 150 profesjonalnych maseczek F2. Jutro dowieziemy kombinezony. Pomagamy! Do placówki płynie też pomoc od prywatnych przedsiębiorców. Wczoraj kolejna z firm wsparła DPS produktami spożywczymi – informuje Kinastowski.

Sytuacja w DPS jest stabilna. Dzisiaj w godzinach popołudniowych strażacy weszli na teren Domu. Pomogą personelowi w…

Opublikowany przez Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza Środa, 15 kwietnia 2020

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick