DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

47. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu tuż-tuż

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu jest jedną z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. W tym roku odbędzie się jest 47. edycja. – Tym, co go wyróżnia, jest między innymi to, że on gra 47 lat nieprzerwanie. Nie zatrzymał go stan wojenny, nie zatrzymał go kryzys transformacyjnych lat 90., który wpłynął na inne marki festiwalowe, dlatego bez względu na okoliczności – a one są w tym roku bezwzględnie trudne pod każdym względem – postanowiliśmy te tradycję ciągłości festiwalu podtrzymać – mówi Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, organizator festiwalu.

Dotychczas festiwal organizowany był pod koniec listopada, w tym roku odbędzie się w połowie grudnia, czyli już w najbliższych dniach. Nietypowa będzie też jego formuła – festiwal zostanie będzie można obejrzeć on-line, bo zostanie zorganizowany bez udziału publiczności

Kto zatem zaprezentuje się na kaliskim festiwalu? – Na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawi się prawie cała czołówka naszego pianistycznego olimpu! Adam Makowicz, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Andrzej Jagodziński. Maestrię Makowicza i Wani podziwiać będziemy w ich recitalach solowych. Mistrz Możdżer wystąpi w duecie z gwiazdą włoskiej pianistyki Glorią Campaner – to jedyny w tym roku zagraniczny akcent. Zamykający całość recital Adama Makowicza będzie zwieńczeniem obchodów 80. rocznicy urodzin wirtuoza fortepianu o międzynarodowej sławie. Dominik Wania zagra premierowy materiał z autorskiej płyty wydanej przez ECM. Trio Andrzeja Jagodzińskiego przedstawi nowy program, którego bohaterem nie jest Chopin, lecz Bach – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Brodowski. – Zadebiutują na naszym festiwalu: jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia Grzegorz Tarwid z zespołem Sundial i Paulina Atmańska z żeńskim kwintetem O.N.E., który ostatnio robi furorę, po długiej pauzie na deski CKiS powróci ze swoim triem Maciej Tubis – dodaje Paweł Brodowski.

Koncertom towarzyszą też wystawy, poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi w stulecie jego urodzin. Festiwal rozpocznie się w czwartek, 17 grudnia, a zakończy w niedzielę, 20 grudnia. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, na którego kanale Youtube będziecie mogli Państwo obejrzeć zapowiadane wydarzenia.

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz