DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

42. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" przeszedł do historii

Finałowy recital fortepianowy łotewskiej pianistki Diny Joffe zakończył 42. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, który jest wizytówką malowniczo położonego Antonina w powiecie ostrowskim. Ta prestiżową impreza organizowana przez Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Południowej Wielkopolski.

Antonin to miejscowość kojarzona z Fryderykiem Chopinem głównie za sprawą jego dwóch wizyt w tamtejszym pałacu, w 1827 i 1829 roku. Miłośnicy muzyki kompozytora od lat zjeżdżają do tej miejscowości wczesna jesienią, by rozkoszować się zarówno muzyką, jak i atmosferą miejsca, w którym czuć ducha znamienitego artysty. Pierwszy z koncertów odbył się w pałacu w 1982 roku, wtedy jako Dni Chopinowskie, w 155. rocznicę pierwszej wizyty Młodego Fryderyka w Antoninie. To jeden z dwóch tego rodzaju, obok wydarzenia w Dusznikach-Zdroju, festiwali chopinowskich w Polsce.

Rangę imprezy co roku podkreśla obecność wybitnych polskich i zagranicznych pianistów. W tegorocznej edycji festiwalu w antonińskim Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów oraz ostrowskim Forum Synagoga wystąpili m.in. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, Juan Mas Choclán, laureat Grand Prix 36. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła czy koreańska pianistka Chloe Jiyeong. Festiwal to nie tylko uczta muzyczna, ale też kilka imprez towarzyszących takich jak wystawa na galeriach pałacowych prac malarskich Marii Wollenberg-Kluzy pt. „Chopin” czy konkurs plastyczny „Chopin i jego muzyka w oczach dzisiejszej młodzieży”, który zainicjowali uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz