DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

31 lat temu do Polski dotarł powiew wolności - rocznica wyborów '89

Wybory zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to częściowo wolne wybory w historii Polski od czasów II wojny światowej. Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe mandaty poselskie w liczbie 161 (35%) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych.

W przeprowadzenie wyborów byli także zaangażowani ostrowianie, którzy pracowali m.in. w komisjach wyborczych. – Wtedy głosowanie wyglądało inaczej. Trzeba było skreślić nazwiska kandytatów, których się nie chciało w Sejmie – mówił przy okazji okrągłej 30-rocznicy wyborów Marek Czemplik, członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w 1989 roku.

Po czerwcowym głosowaniu sytuacja w kraju diametralnie się zmieniła. Władza komunistyczna odniosła sromotną porażkę. Miażdżąca przewaga Solidarności, dała ludziom nadzieję na lepsze życie. Był to moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz