31 lat temu do Polski dotarł powiew wolności – rocznica wyborów ’89

0
Fot. wikipedia.org
Ten dzień starsi Polacy na pewno będą pamiętać długo. 4 czerwca 1989 roku, czyli 31 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Polacy poczuli wtedy, że uwolnienie się spod komunistycznej władzy jest bardzo blisko, a władza może zostać wybrana w pełni demokratycznie.

Wybory zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to częściowo wolne wybory w historii Polski od czasów II wojny światowej. Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe mandaty poselskie w liczbie 161 (35%) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych.

W przeprowadzenie wyborów byli także zaangażowani ostrowianie, którzy pracowali m.in. w komisjach wyborczych. – Wtedy głosowanie wyglądało inaczej. Trzeba było skreślić nazwiska kandytatów, których się nie chciało w Sejmie – mówił przy okazji okrągłej 30-rocznicy wyborów Marek Czemplik, członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w 1989 roku.

Po czerwcowym głosowaniu sytuacja w kraju diametralnie się zmieniła. Władza komunistyczna odniosła sromotną porażkę. Miażdżąca przewaga Solidarności, dała ludziom nadzieję na lepsze życie. Był to moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick