16-latka w kadrze U-23. Ewa Barwińska z powołaniem do reprezentacji

Ewa została wypatrzona w kaliskim przedszkolu Zielone Łąki. Zaczynała w wieku ok. 5 lat. Jeszcze uczęszczając do tej placówki dostała zaproszenie na turniej szachowy. – Od zawsze była dziewczynką o ścisłym umyśle. Z chęcią chodziła na treningi i brała udział w rywalizacji. Nawet na pierwszych mistrzostwach Polski, na których otrzymała odległy numer startowy, miała szansę walki o medal Mistrzostw Polski. Było to wielkie zaskoczenie – wspomina Maciej Sroczyński, prezes i trener KTS-u Kalisz.

Mimo tak młodego wieku każdego roku wchodziła do finałów Mistrzostw Polski, ale często przegrywała medale w ostatnich rundach. Seria niepowodzeń związanych z zajęciem miejsca w strefie medalowej, dobiegła jednak końca. Przed pandemią koronawirusa Ewa stanęła na podium Mistrzostw Polski U-14 zajmując drugie miejsce w Sielpii. Tam wywalczyła awans na międzynarodowe zawody. – Była wówczas młodszą z rocznika. Dzięki temu sukcesowi pojechaliśmy na pierwsze Mistrzostwa Europy, które zorganizowano w Bratysławie. Dla zawodniczki było to fantastyczne doświadczenie – dodaje.

Kolejne sukcesy przyszły w 2022 roku. Podczas Mistrzostw Polski do lat 16 nie zdobyła medalu, ale zajęła miejsce premiujące do gry w Mistrzostwach Europy w Turcji. – Kiedy wróciła do kraju, od razu pojechała na Mistrzostwa Polski U-20. To turniej reaktywowany przez Polski Związek Szachowy. Właśnie dzięki dobremu występowi w tych zawodach zapewniła sobie awans do kadry – relacjonuje Maciej Sroczyński.

Ewa na MP U-21 wywalczyła srebrny medal. Zwyciężczyni rywalizacji – Barbara Goraj awansowała do finału Mistrzostw Polski Kobiet (najważniejszy turniej w kraju), a kaliskiej szachistce przypadł w udziale awans do kadry.

Zawodniczka z Kalisza jest rocznikowo najmłodsza w kadrze do lat 23. Powołania do niej uzyskały m.in. szachistki mające ok. 20 lat i mogące pochwalić się sporym doświadczeniem. Są to m.in. Alicja Śliwicka, Julia Antolak oraz sensacyjna Mistrzyni Polski Michalina Rudzińska.

KTS Kalisz, w którym trenuje Ewa Barwińska, powstał 30 lat temu. Mimo młodego wieku reprezentanci tego klubu mają już się czym pochwalić. – Wystawiliśmy drużynę występującą w Drużynowych Mistrzostwach Polski w I lidze. To jedyny zespół z Wielkopolski w tych rozgrywkach. Ewa jest jednym z jej filarów – podkreśla Maciej Sroczyński wskazując jednocześnie, że Ewa jest filarem naszej drużyny. Szachistek w klubie zbyt wielu nie ma. Królewską grę częściej wybierają chłopcy. W przypadku KTS-u proporcje wynoszą mniej więcej 80/20.